Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shenjat e vogla të Kijametit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 34

Shenjat e vogla të Kijametit Empty
MesazhTitulli: Shenjat e vogla të Kijametit   Shenjat e vogla të Kijametit Icon_minitimeTue Jul 20, 2010 11:25 pm

Shenjat e vogla të Kijametit Kijameti_1Shenjat e vogla tëKijametit janë të shumta që i kan përmendur dijetarët kurse këtu i kam përmendur vëtem disa shenja të vogla të cilat kan ardhur në sunetin e të dërguarit-alejhiselam- .


Prej këtyre shenjave janë :

1.Dergumi I Muhamedit –alejhiselam-

I dërguari i Allahut –alejhiselam- ka treguar se dërgimi i tij është shenjë e afrimit të kijametit dhe se ai është i dërguar para bërjes së kijametit.


Transmetohet ne hadith nga Sehli –radijallahu anhu- i cili ka thënë : Ka thënë i dërguari i Allahut –salallahu alejhi ve selem- :’’ Jam dërguar une dhe Kijameti sikurse këta dy gishta ’’( dhe ka bërë me shenjë me gishtin tregues dhe gishtin e mesëm ). ( Transmeton Buhariu )


2.Vdekja e Muhamedit-alejhiselam-

Prej shenjave të kijametit është vdekja e Pejgamberit –salallahu alejhi ve selem-, transmetohet në hadith nga Avf ibn Malik –radijallahu anhu- që i dërguari –salallahu alejhi ve selem-ka thënë : Njera nga gjashtë shenjat e Kijametit numrohet edhe vdekja ime . ( Transmeton Buhariu )


3.Qlirimi I Palestines ( Kudsit )

Prej shenjave të kjiametit është edhe qlirimi i Kudsit, transmetohet në hadith nga Avf ibn Malik –radijallahu anhu- që i dërguari –salallahu alejhi ve selem-ka thënë : Njera nga gjashtë shenjat e Kijametit numrohet edhe qlirimi i Kudsit . . ( Transmeton Buhariu )

Kjo ka ndodhur njëherë në kohen e Omerit –radijallahu anhu –

4. Vdekjet e shumta

Ka ardh në hadithin e Avf ibn Malik që u përmend me herët se i dërguari –alejhiselam – ka thënë: Njera nga gjashtë shenjat e Kijametit numrohet edhe vdekjet e shumta . . ( Transmeton Buhariu )

5. Shfaqja e fitneve ( sprovave)

I dërguari –alejhi selam- ka treguar se nga shenjat e kijametit do të jet edhe shfaqja e fitneve ( sprovave) të mdha që do t`u mvishet njërzeve hakku ( e verteta ) me batilin ( të koten ) atëherë imani do ti lekundet njeriut ( përshkak të fitneve) derisa njëriu zgjohet besimtarë dhe kur vie mbremja bëhet jobesimtarë dhe e zënë mbremja besimtarë dhe zgjohet pabesimtarë saherë që shfaqet ndonjë fitne do të thotë besimtari : Kjo do të jet shkatërrimi im pastaj del nga kjo sprov dhe i shfaqet tjetra fitne dhe thotë : kjo, kjo , dhe do të vazhdojn fitnet duke iu shfaqur njërzeve derisa të bëhet kijameti.

6. Mbytja e Uthmanit-radijallahuanhu-

I dërguari-salallahu alejhi ve selem ka lajmeruar për këtë gjë se Uthmani –radijallahu anhu- do të mbytet dhe ka ndodhur ashtu si ka treguar i dërguari –alejhiselam- ashtu si ka treguar .

7. Shfaqja e Havarixhve

Ky grup i humbur u cili ka dalur në kohen e Aliut –radijallahu anhu- për të cilin ka treguar i dërguari-alejhiselam- se nga shenjat e kijametit do të jet edhe shfaqja e Havarixhve.

8. Fitneja e fjales Kurani është i krijuar

Kjo ka ndodhur në periudhen e Abassive kur kan thënë se Kurani është i krijuar mirpo Allahu -azewexhel-gjithmon dergon dijetar dhe njërz të hakut që e mbrojn të verteten ne atë menyrë që Allahu është knaqur.

9. Pasimi i pabesimtarëve

Kjo është shenj prej shenjave të kijametit që ka treguar i dërguari-alejhiselam- se muslimanet do ti pasojn të Krishteret dhe Jahudit aq shum saqë nëse ata hyn në vrimen e hardhuces edhe këta do ti pasojn dhe do të hyn aty.

Këtë jemi duke e parë shum në kohen e sotme Allahu na ruajt nga kjo cilësi e shemtuar.

10. Shfaqja e njërzve që do të thërrasin se janë pejgamber

Transmetohet ne Sahihun Buhari dhe Muslim se i dërguari-alejhiselam-ka thënë : Nuk do të ndodh kijameti dersa të dalin tridhjet njërzi rrenacak secili nga ata thërret se është pejgamber .Vijon

Përgatiti: Ebu-Hamza

www.shoqatarealiteti.net & www.realitetiislam.net


Shenjat e vogla të Kijametit Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Shenjat e vogla të Kijametit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: