Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Këshilla me vlerë të madhe nga Hasan el Basriu

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
avatar

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 33

MesazhTitulli: Këshilla me vlerë të madhe nga Hasan el Basriu    Sat Jan 29, 2011 1:23 am

1. Mos prit kohë dhe ditë të qëlluar për mësim! Dije se çdo orë dhe çdo ditë është e qëlluar për mësim.


2. Mos kërko vend të përshtatshëm për mësim! Dije se çdo skutë është vendi më i përshtatshëm i mësimit.

3. Assesi punën e sotme mos e lë për nesër, për arsye se çdo ditë i ka vështirësitë dhe punët e veta.


4. Në një kohë të caktuar bëre vetëm një punë, vetëm një mësim, respektivisht puno rreth një problemi derisa mos të dobësohen kujdesi dhe fuqia!


5. Pa e kryer një mësim që ke filluar, mos kalo në tjetrin!


6. Lëshimi pe gjatë një problemi është përtaci e maskuar. Dashuria ndaj punës lindet dhe forcohet përmes përballimit të problemeve.


7. Ngadhnjimi në luftë dhe suksesi në mësim janë me atë që nuk kthehet prapa.


8. Mëso vazhdimisht dhe me kujdes dhe çdo ditë në të njëjtën kohë!


9. Nëse lodhesh me nje punë, atëherë ndëroje atë ose ngadalësoje ritmin, por mos pusho!


10. Mendo mirë, pasiqë puna nuk do të thotë vetëm të lëvizish, të lexosh ose të shkruash. Njeriu që mendon, punon më tepër se xehetari në minierë.


11. Asnjëherë mos e vlerëso produktivitetin e mësimit me orë, por shihe rrezultatin e asaj që ke mësuar.


12. Në punët mendore – mësim, 2-3 orë pandërprerë mjaftojnë.


13. Çdo ditë lexo me zë nga dhjetë faqe të një vepre të mirë - ashtuqë të të zhvillohet aftësia e të folurit!


14. Mësoi përmendësh pjesët e bukura që i lexon, që të të pasurohet fjalori dhe shprehjet tuaja dhe përforcohet mbamendja!


15. Pas përfundimit të mësimit, përsëriti ato në kujtesën tënde dhe merr shënime!


16. Pjesët që i ke mësuar diskutoi me shokët


17. Vlera e individit është e fshehur nën gjuhën dhe majën e lapsit të tij. Ajo shfaqet nëpërmjet fjalës dhe shkrimit
burimi: www.xhamia-bujanoc.com


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Këshilla me vlerë të madhe nga Hasan el Basriu
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thënje,tregime dhe këshilla Sufiste
» Jetëgjatësia e kafshëve
» Simbolika e gjarperit
» Sakramenti
» Osho- Dashuria rilind cdo dite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Forumi gjeneral-
Kërce tek: