Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dhikri permbledh te gjitha adhurimet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
hafiz suad shabaniNumri i postimeve : 26
Join date : 23/02/2010

MesazhTitulli: Dhikri permbledh te gjitha adhurimet   Thu Apr 14, 2011 4:31 pm

Dhikri permbledh te gjitha adhurimet

Seid ibn Xhubejr ka thene:” Cdo njeri qe ben nje pune per hir te Allahut duke iu nenshtruar Atij, ai konsiderohet se e permend Allahun”.
Disa prej dijetareve te hershem e kane lidhur dhikrin me disa forma me te vecanta. Atau ka thene:” Grupet e dhikrit jane mexhliset ku diskutohen gjerat e lejueshme
dhe te ndaluarat, si per shembull: shitja, blerja , falja, agjirimi, martesa, divorci, haxhi etj”.
Kurtubiu ka thene:” Kuvendet e dhikrit jane kuvendet ku diskutohen ceshtjet e dijes dhe adhurimit, Fjala e Allahut dhe Sunneti i te Derguarit te Tij.
Ne to diskutohet per rrugen e drejte qe kane ndjekur te paret tane te drejte dhe theniet e dijetareve te shquar qe jane mesuar dhe praktikuar pa asnje shtim apo risi dhe pa asnje motiv apo lakim te skajshme”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhikri permbledh te gjitha adhurimet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri 19
» Ndihme nga Magjia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Akide-
Kërce tek: