Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Dijetari dhe i brengosuri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 35

Dijetari dhe i brengosuri  Empty
MesazhTitulli: Dijetari dhe i brengosuri    Dijetari dhe i brengosuri  Icon_minitimeWed Jul 13, 2011 10:16 am

Dijetari dhe i brengosuri  Dijetari-dhe-i-brengosuriNjë njeri i brengosur e kishte pyetur një dijetar duke i thënë:

O Dijetar! Kam ardhur te ti të më shpëtosh nga kjo brengë meqë nuk po mundem te gjej rehati.

Dijetari ia ktheu : Do të të pyes dy pyetje dhe kërkoj që të më përgjigjesh.

Njeriu i tha: Po!

Dijetari e pyet: A ke ardhur në këtë botë me këto probleme të cilat të brengosin?

Njeriu u përgjigj: Jo!

Dijetari e pyet: Kur do ta lësh këtë botë, a do i marrësh me vete problemet?

Njeriu u përgjigj: Jo!

Dijetari i tha: Me një gjë me të cilën nuk ke ardhur e as që do ta marrësh me vete nuk ke nevojë të brengosesh për të me një pikëllim kaq të madh.

Behu i durueshëm në çështjet e dynjasë, dhe le të jetë shikimi yt në qiell më i gjatë sesa shikimi në tokë atëherë të realizohen dëshirat, buzëqeshu…rizkun (furnizimin) e ke të caktuar, kaderin e ke të prerë, ndërsa çështjet e dynjasë nuk meritojnë brengosje sepse janë në duart e Allahut, është bukur të mbjellësh trëndafil në çdo kopsht… por… më bukur se ajo është të mbjellësh përmendjen e Allahut në çdo gjuhë.

SUBHANNALLAHI WE BI HAMDIHI SUBHANALLAHIL ADHIIM.Hadith MiftariDijetari dhe i brengosuri  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Dijetari dhe i brengosuri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: