Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 35

Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Empty
MesazhTitulli: Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra    Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Icon_minitimeMon Oct 10, 2011 11:55 am

Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  788566153-a-green-heart-for-you-have-a-sweet-and-nice-weekendIbrahim bin Is’hak kaloi pranë tregut në Basra, dhe njerëzit u mblodhën përreth tij. I thanë atij:

“O Ebu Is’hak, ç’është me ne, bëjmë dua, por nuk kemi përgjigje në duatë tona?!”

Ai u përgjigj:

Për shkak se zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra:

1. Ju e dini Allahun për Zot, por nuk i kryeni obligimet ndaj Tij.

2. Ju po pretendoni se e doni Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, mirëpo e keni lënë mënjanë Sunetin e tij.

3. Ju e lexoni Kur’anin, por nuk punoni sipas tij.

4. Ju i hani dhe i shfrytëzoni të mirat e Allahut, por nuk e falënderoni Allahun për to.

5. Ju po thoni se shejtani është armik i juaji, por ju po pajtoheni me të në çdo gjë.

6. Ju po thoni se Xheneti është i vërtetë, por nuk po punoni për të.

7. ju po thoni se xhehenemi është i vërtetë, por nuk jeni duke punuar që të ikni nga ai.

8. Ju po thoni se vdekja është e vërtetë dhe gjithsesi do të ndodh, por nuk jeni përgatit për të.

9. Kur të zgjoheni nga gjumi, merreni me të metat e njerëzve, ndërsa i harroni të metat e juaja.

10. I varrosni të vdekurit e juaj, e ju nuk po merrni mësim nga kjo.Bahri Curri
Burimi: www.xhamia-bujanoc.com


Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: