Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mësimi i fesë është shenjë lumturie

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
avatar

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 34

MesazhTitulli: Mësimi i fesë është shenjë lumturie    Thu Feb 02, 2012 1:52 pm

Nga Muavija Allahu qoftë i kënaqur me të ka thënë:

Ka thënë i dërguari i Allahut s.a.v.s:

سَمِعْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ مَنْ يُرِدْ اللَّهُ بِهِ خَيْرًا يُفَقِّهْهُ فِي الدِّينِ عن معاوية قال
{Atij te cilit Allahu i deshiron miresi, ia meson fenë} Buhariu dhe Muslimi.

Ky hadith tregon për miresinë e madhe që ka mësimi i fesë, dhe dija në përgjithësi.

Ky hadith tregon gjithashtu se dija e dobishme është shenjë që tregon për mirësinë e këtij njeriu dhe se Allahu ka dashur për atë njeri mirësi.

Mësimi i fesë përmban: të mësosh besimin dhe bazat e tij, të mësosh fenë dhe dispozitat e saj dhe të vërtetat rreth – ihsanit-( butesise, bamirësisë dhe shpirtbutësisë}

Se feja i përmbledh këto të treja së bashku, ashtu si ka ardhur në hadithin e Xhibrilit a.s kur e pyeti të dërguarin e Allahut s.a.v.s për besimin, për islamin dhe për ihasanin.

Iu përgjigj i dërguari i Allahut s.a.v.s me një përgjigje të plotë. E shpjegoi besimin me gjashtë shtyllat e tij, dhe e shpjegoi islamin me pesë shtyllat e tij, dhe e shpjegoi ihsanin: pra ihsan do të thotë: ta adhurosh Allahun sikur ti e shikon, dhe ti nuk e shikon por Ai (Allahu) te shikon ty.

Hyn këtu mësimi i besimit dhe njohja e rrugës së të parëve tanë të devotshëm (selefet), realizimi i kësaj haptazi dhe fshehurazi dhe njohja e atyre që e kundershtojnë rrugën e selefëve, dhe duke njohur ata që e kundershtojnë Kur'anin dhe sunetin.

Dhe hyn këtu mësimi i dispozitave islame bazat e saj dhe degët e saj, dispozitat në adhurimin e Allahut dhe dispozitat në mardhenie me njerëzit, dhe dispozitat e kodit civil ilslam.

Gjithashtu hyn këtu, mësimi i dispozitave rreth cështjeve të besimit, dhe njohja se si të ecësh në rrugën e Allahut sipas Kur'anit dhe Sunetit.

Gjithashtu hyn këtu, mësimi i të gjithë dispozitave të fesë si dhe mësimi i gjuhës se Kur'anit me cka përmbledh kjo gjuhë.

Atij që Allahu i dëshiron mirësi ia mëson dhe ia lehtëson të gjitha këto cështje dhe i jep sukses në të.

Ndryshe kuptohet ky hadith se ai që e kundërshton mësimin e ketyre cështjeve në përgjithësi apo disa prej tyre në vecanti, kjo tregon se Allahu nuk do për atë njeri mirësi se Ai (Allahu) ia ka ndaluar atij shkaqet të cilat të cojnë ti fitosh këto mirësi, dhe të fitosh kënaqësinë e Allahut.Marrë nga libri :

بهجة قلوب الابرار وقرة عيون الاخيار في شرح جوامع الاخبار
تأليف العلامة الامام - عبد الرحمان بن ناصر السعدى - 1307- 1376 ه

Përktheu: Bilbil Talla Për www.thirrjaislame.comMbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Mësimi i fesë është shenjë lumturie
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A është kërkimi për jashtëtokësorët ide aq e mirë
» Ç’është Halloween?
» Gjithkush është shpjegues i ëndrrave të veta
» Pse evolucioni i njeriut është jashtë harmonisë së kozmosit ?
» Vlerësimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: