Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 35

Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Empty
MesazhTitulli: Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte   Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Icon_minitimeFri Nov 29, 2013 11:23 pm

Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte 09-Sahara_Desert_Morocco_101Umer ibnul Hatabi ka pasur nje shok shume te ngushte, Ajash ibn ebi Rebia. Kur muslimanet u urdheruan te emigronin poer ne Medine, Umeri u nise se bashku me shokun e tij, Ajkashin. Ebu Xhehli degjoiu qe Akashi ishte nisur per ne Medine dhe e ndoqi nga pas, deri sa i arriti dhe i tha: “O Ajash, kthehu ten nena jote se eshte betuar qe do te rrije ne diell dhe nuk do te lahet e te pi uje deri sa te kthehesh ti.” Kur degjoi Ajashi kete, i tha Umerit se i duhej te kthehej per hater te nenes, por Umeri ia ktheu: “O AJash, per Zotin, nuk duan gje tjeter, vecse te te kthejne ne fene e pare dhe ta lesh Islamin.” Me gjithe kembenguljen e Umerit, Ajashi vendosi te kthehej ne Meke, kur e pa Umeri qe Ajashi ishte i vendosur qe te kthehej, i tha: “O Ajash, meqe ke vendoasur te kthehesh, mere devene time! Kur te jesh gati per te ardhur, eja me te.”

Sa arriti Ajashi ne Meke, kurejshet e lidhen dhe nuk iu ndane deri sa nderroi fene. Kur degjoi Umeri qe shoku I tij me i ngushte kishte lene fene Islame, I erdhi shume keq.

Kjo gjerndje zgjati deri sa Profeti a.s. iu shpall ajeti:

“Thuaj: “O roberit e Mi, qe i keni bere vetes keq me gjynahe, mos e humbni shpresen ne meshiren e Allahu! Allahu, me siguri, i fal te gjitha gjynahet. Vertet, Ai eshte Falesi I madh dhe Meshireploti.” (Ez-Zumer:53)

Kjo e preku Ajashin dhe menjeher i hodhi syte devese qe i kishte lene Umeri. Ajo i zgjoi ndjenjen e besimit dhe te miqesise me Umerin dhe ai mori rrugen per ne Medine.


Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: