Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Braktisja e Kur*anit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 35

Braktisja e Kur*anit Empty
MesazhTitulli: Braktisja e Kur*anit   Braktisja e Kur*anit Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 2:18 am

Braktisja e Kur*anit

Ibën Kajimi, All-llahu e mëshiroftë, thotë:

Braktisja e Kur'anit është e shumëllojshme:

1. Braktisja e dëgjimit, besimit të Kur'anit dhe vëmendja gjatë leximit të tij.

2. Braktisja e të punuarit me të dhe të ndaluarit në urdhrat e tij edhe pse e lexon dhe beson.

3. Braktisja e gjykimit në të dhe të gjykuarit me të në të gjitha çështjet.

4. Braktisja e meditimit dhe kuptimit se çka ka dashur All-llahu, subhanehu ve teala, (të thotë) me këto ajete.

5. Braktisja e kërkimit të shërimit dhe të shëruarit me të prej të gjitha sëmundjeve të zemrës.

Të gjitha këto lloje të braktisjes i ka për qëllim fjala e All-llahut:

''E i dërguari tha: '' O Zoti im, vërtetë, populli im e konsideroi këtë Kur'an si (diç) të hedhur.'' (Furkan:30)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Braktisja e Kur*anit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kur'an dhe Tefsir-
Kërce tek: