Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nuk është etike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

MesazhTitulli: Nuk është etike   Mon Aug 10, 2009 1:37 am

Namazi dhe namazi me xhemat

Nuk është etike:
-mospritja e namazit me dëshirë, vullnet, energji
-moslargimi i çdo gjëje nga zemra pos Allahut të Lartësuar
-lëvizja e tepërt, e pakontrolluar dhe loja me duar
-shpejtimi dhe mospërqendrimi në namaz
-Shtyrja e namazit deri në kohën e fundit të tij pa arsye
-anashkalimi i suneteve të namazit.


Kërkimi i lejes për të hyrë në shtëpi

Nuk është etike:
-trokitja e pakontrolluar në derë
-hyrja në shtëpi pa leje
-qëndrimi përballë derës
-të thuash “jam unë” duke mos treguar emrin
-trokitja në derë pa nevojë
-trokitja në derë më shumë se tri herë, edhe kjo të jetë me ndërprerje.

Borxhi

Nuk është etike:
-shtrirja e dorës për borxh, kur nevoja nuk është aq e madhe
-të kërkosh borxh mbi nevojën
-të kërkosh para prej atij që nuk ka
-të mos e kthesh borxhin.

Vëllazëria

Nuk është etike:
-mosrespektimi i vëllezërve më të vjetër
-mosshprehja e mëshirës dhe e dashurisë ndaj të vegjëlve
-mosrespektimi i ndjenjave të të tjerëve në raste gëzimi
-mosdhënia e këshillave dhe sugjerimeve kundrejt vëllezërve
-moskërkimi i faljes në rast lëshimi dhe gabimi
-mospërmirësimi i vëllezërve në hasmëri.

Duaja-lutja dhe përkujtimi i Allahut

Nuk është etike:
-t’i lutesh Allahut me nijet jo të sinqertë
-t’i lutesh Allahut dhe të jesh larg Tij
-t’i lutesh Allahut, por të kërkosh ndihmë nga krijesat e Tij
-ta përkujtosh Allahun pa abdest
-që gjatë lutjes të mos tregosh interesim
-që ushqimi dhe veshmbathja të jetë haram
-të mos shfrytëzosh rastet dhe kohën kur lutjet pranohen
-të lutesh për veten, por të harrosh familjen, të afërmit, miqtë.


Muhamed Douserij
Përktheu dhe përshtati: Ulvi Fejzullahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Nuk është etike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Forumi gjeneral-
Kërce tek: