Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dy semundjet e gjuhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
umu kulthumi
Fillestare
avatar

Numri i postimeve : 44
Join date : 30/07/2009
Age : 33
Location : kosova gjilan

MesazhTitulli: Dy semundjet e gjuhes   Sun Aug 16, 2009 12:29 pm

Dy sëmundjet e gjuhës
Ibën Kajimi, All-llahu e mëshiroftë, thotë:

Gjuha i posedon dy sëmundje të mëdha, nëse shërohet nga njëra nuk shërohet nga tjetra: Sëmundja e të folurit dhe sëmundje e heshtjes. Mund të jetë çdonjëra prej tyre më e keqe se tjetra.

Ai që hesht nga e vërteta është shejtan memec, i ka bërë mëkat All-llahut, subhanehu ve teala.

Folësi në të kotë është shejtan folës, i ka bërë mëkat All-llahut, subhanehu ve teala.

Shumica e njerëzve janë të humbur në këtë kuptim dhe gjenden në mes këtyre dy rrymave, shejtanë memecë ose shejtan folës.

Kurse pasuesit e të vërtetës dhe mesatarët i mbrojnë gjuhët e tyre nga e kota dhe flasin në atë çka iu sjell dobi në Ditën e Gjykimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dy semundjet e gjuhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pohimet për gjuhën e vjetër shqipe i lënë studiuesit pa fjalë
» Gjuhë & letra shqipe
» Kura per Ankthin,Stresin dhe Semundjet e Zemres
» Alfabeti i bestytnive
» Misteret e krijimit te Universit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Feja dhe shoqëria-
Kërce tek: