Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Virtytet e Sahabijeve dhe rëndësia e edukimit të gruas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrumejsa

rrumejsa


Numri i postimeve : 23
Join date : 09/08/2009

Virtytet e Sahabijeve dhe rëndësia e edukimit të gruas Empty
MesazhTitulli: Virtytet e Sahabijeve dhe rëndësia e edukimit të gruas   Virtytet e Sahabijeve dhe rëndësia e edukimit të gruas Icon_minitimeMon Aug 17, 2009 8:41 am

Imam el-Buhari ka thënë [7/133]:"Muhamedi më ka treguar se Abdeh na e ka transmetuar nga Hisham bin Urweh nga babai i tij se ai ka thënë:'Kam dëgjuar Abdullah bin Xhafer të thotë:'Kam dëgjuar Aliun, radijallahu anhu, të thotë:'Kam dëgjuar të dërguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam, të thotë:'Më e mira ndër gratë e tij [Xhenetit] është Merjem dhe më e mira ndër gratë e tij është Hatixha'". Po ashtu e transmetuar nga Muslim [4/2430].



Është me vend për ne gratë, që ta ilustrojmë me shembull këtë grua virtuoze dhe poashtu edhe me gratë tjera virtuoze si A'isha, Allahu qoftë i kënaqur me të. Ajo ka aq shumë virtyte, saqë disa nga dijetarët i dhanë përparësi A'ishes më shumë sesa Hatixhes, Allahu qoftë i kënaqur me të, për shkak të dëshmive të shumta që gjenden lidhur me virtytet e saj. Ajo përhapi dituri dhe konsiderohet të jetë midis atyre që transmetuan më së shumti thënie të pejgamberit, salallahu aljehi ue selam. Siç ka thënë poeti:



"Shtatë sahabë kallëzuan më shumë se një mijë [hadithe] dhe ata cituan
Hadithin nga i zgjedhuri, më e mira krijesë
Ebu Hurejra, Sa'd, Xhabir, Enes,
Sidikah [dmth A'isha], Ibn Abas, dhe poashtu Ibn Umer."




Dhe, es-Sujuti ka shkruar një tjetër poezi dhe tha:



Ata që transmetuan me bollëk,
Ebu Hurejra, dhe ai që e vijon atë është Ibn Umer,
Enes, el-Hibr [dmth Ibn Abas], el-Hudri [dmth Sa'd],
Xhabiri, dhe bashkëshortja e pejgamberit [dmth A'isha].




Imam et-Tirmidhi, Allahu pastë mëshirë ndaj tij, ka thënë [nr.3883]:"Na është transmetuar nga Humeid bin Mes'edeh, se Zijad bin er-Redi na ka treguar, se Halid bin Selemeh el-Mekhzumi na ka treguar, se Zijad bin er-Rebi na ka treguar, nga Ebu Berdeh nga Ebu Musa se ai ka thënë:'Kurrë nuk ka pasur hadith që ka qenë i vështirë për ta kuptuar nga shoqëruesit e të dërguarit të Allahut, salallahu alejhi ue selam, dhe që e pyesnin A'ishen, përveçse ata gjenin se ajo kishte njohuri lidhur me të". Zinxhiri i transmetimit është Hasan.



Kështu qëndron puna edhe me pjesën tjetër të bashkëshorteve të pejgamberit, salallahu alejhi ue selam, si Umm Sulejmë, gruaja e devotshme, prika [mehri] e së cilës qe Islami.



Imam el-Buhari ka përmendur në Sahi-në e tij:



"Umm ed-Derda po rrinte ulur në një tubim burrash që kishte të bëjë me namazin, dhe ajo ishte Fekihe [dmth dijetare]. Disa nga sahabijet thanë:'O i dërguar i Allahut, jemi mundur nga burrat me numër, pra na e cakto një ditë që të mësojmë atë çfarë Allahu të ka mësuar ty'. Kështu që ai u tha atyre:'Mblidhuni në këtë-e-këtë ditë'. Ato u mblodhën dhe ai u shkoi atyre, i këshilloi e i urdhëroi ato. Nga ajo çfarë ai u tha atyre:'Nuk ka grua që i rritë [edukon] tre fëmijë përveçse se kjo do të jetë mburojë për të nga zjarri'. Një grua tha:'E dy?' Ai tha:'Edhe dy'".



I dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ishte i patundur në lejimin e tyre për të dëgjuar mirësi dhe ai u jepte atyre këshilla të veçanta për to.



Nga Ibn Xhubejr nga Ataa nga Xhabir bin Abdillah se ai ka thënë:



"Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, u çua për ditën e bajramit [të Fitrit]. Ai filloi me namazin pastaj mbajti hutben. Pasi e mbaroi, erdhën gratë. Kështu që ai i këshilloi ato ndërsa mbështetej në supin e Bilalit dhe Bilali kishte veshur një rrobe të gjerë. Ai përkujtoi gratë për lëmoshën".



Dhe, në një transmetim nga Ibn Abas:"Ai mendoi se gratë nuk e kishin dëgjuar, kështu që i këshilloi ato dhe i urdhëroi ato për lëmoshë".



Ibn Xhurejxh i tha Ataas:"A mendon se është me vend që imami t'i këshillojë ato [dmth gratë]?" Ai tha:"Kjo padyshim është e drejtë e tyre [imamëve], dhe çfarë të keqe që ata mos ta bëjnë këtë?"



Ndaj, kjo çështje s'është diçka e veçantë për të dërguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam. Kështu, është me vend që dijetarët dhe pushtetarët t'u kushtojnë vëmendje çështjeve të grave mu sikur që i dërguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, iu drejtohej atyre.



Selefus-Salih [paraardhësit e devotshëm] iu drejtoheshin atyre dhe u transmetonin dituri mu sikur që vepronin me burrat, që ato të udhëzoheshin për në çelësat e shkëlqesisë dhe të parandaloheshin nga e keqja. Pra, bindja nuk mbështetet në mënyrën e duhur përveçse me anë të diturisë, dhe dituria është absolutisht akti më i dobishëm i bindjes.



Kjo është thënë qartë nga një Zahide [askete], Fekihe, Alime [dmth dijetare]. Ajo është Umm Derda, Allahu qoftë i kënaqur me të, dhe ajo tha:"Kam kërkuar adhurim në gjithçka, dhe nuk kam gjetur gjë më të mirë dhe më të kënaqshme për veten time sesa ndenjia me dijetarët dhe përfitimi nga këshillimi i tyre". Pra gratë e sotshme kanë nevojë edhe më shumë për të ngjashmet me të, të cilat janë askete, virtuoze, dhe dijetare që edukojnë të tjerët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Virtytet e Sahabijeve dhe rëndësia e edukimit të gruas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Virtytet e Namazit të Xhumasë
» Paraqitja e gruas para vëllezërve të burrit
» Qëndrimi i Islamit në lidhje me punësimin e gruas
» Rëndësia e ruajtjes së Kur’anit
» Mospasja xhelozi te burrit ndaj gruas (Dej-juthizmi)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja në Islam-
Kërce tek: