Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
DeMiRy

DeMiRy


Numri i postimeve : 14
Join date : 20/04/2010
Age : 34

Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Empty
MesazhTitulli: Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu   Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 7:25 am

Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu


Nje dite hazreti Ebu Bekri shkoi ne shtepine e Resulullahut. Ne momentin qe po futej brenda, erdhi edhe hazreti Aliu. Hazreti Ebu Bekri i tha: “O Ali! Urdhero, futu ti i pari” hazreti Aliu u pergjigj: “O Ebu Bekr! Futu ti i pari sepse ti vrapon i pari ne çdo pune te mire”.
Futu ti i pari o Ali sepse ti je i pari te Resulullahu.
Si mund te kaloj une perpara teje? Une kam degjuar nga Resulullahu te thote: Dielli nuk ka ndriçuar mbi nje njeri nga populli im qe te jete me i larte se Ebu Bekri”.
Une nuk mund te kaloj perpara teje, sepse diten qe u martove ti me Fatimene, kam degjuar Resulullahun te thote: “I dhashe vajzen me te mire, burrit me te mire”.
Une nuk mund te kaloj perpara teje sepse Resulullahu ka thene: “Ai qe deshiron te shohe Ibrahimin alejhisselam, te shohe fytyren e Ebu Bekrit!”
Une nuk mund te kaloj perpara teje sepse Resulullahu ka thene: “Ai qe deshiron te shohe butesine e Ademit alejhisselam dhe edukaten e mire te Jusufit alejhisselam, te shohe Aliun.
Une nuk mund te kaloj perpara teje sepse Resulullahu ka thene: “O Allah, kush me do mua me shume dhe kush eshte me i miri nga Es’habet e mi”. Allahu tha: “Ebu Bekri Siddik”.
Une nuk mund te kaloj perpara teje sepse Resulullahu ka thene: “Ne diten e Kijametit, Allahu teala thote: O pejgamberi im, sa baba i mire eshte babai jot, Ibrahim Halili. Sa vella i mire eshte vellai jot, Ali bin Ebi Talib”.
Une nuk mund te kaloj perpara teje sepse Resulullahu ka thene : “N.q.s. peshohet besimi i Ebu Bekrit dhe besimi i te gjithe besimterve te tjere, besimi i Ebu Bekrit vjen me i rende”.
Keshtu vazhduan per nje kohe te gjate dhe Resulullahu po i degjonte ato. Nga Brenda u tha:
“O vellezerit e mi, Ebu Bekri dhe Aliu! Futuni Brenda tani. Erdhi Xhebraili alejhisselam dhe me tha. Engjejt ne qiej po ju degjojne, edhe po te vazhdoni te lavderoni njeri tjetrin deri ne diten e Kijametit, nuk mund ta tregoni dot vleren e madhe qe keni tek Allahu teala!”
U perqafuan me njeri tjetrin dhe u futen Brenda.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.demiry19.piczo.com
Admin
Administratore
Administratore
Admin


Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 39

Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Empty
MesazhTitulli: Re: Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu   Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 9:52 am

Allahu te shperblefte vella per kete shkrime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
DeMiRy

DeMiRy


Numri i postimeve : 14
Join date : 20/04/2010
Age : 34

Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Empty
MesazhTitulli: Re: Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu   Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 11:53 am

gjithash ashtu edhe juve ishalla ju shperblen me te mirat e tija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.demiry19.piczo.com
malika




Numri i postimeve : 1
Join date : 23/05/2010
Age : 39
Location : Kosova Gjilan

Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Empty
MesazhTitulli: Re: Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu   Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Icon_minitimeSun May 23, 2010 1:45 pm

All-llahu ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Empty
MesazhTitulli: Re: Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu   Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hz. Ebu Bekri dhe hz. Aliu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» es-selamu alejkum sa vite i ka pasur Ebu Bekri r.a.kur ka vdekur?
» Çështjet e xhahiljetit (pjesa -2)new Shukri Aliu
» Çështjet e xhahiljetit (pjesa -1)new Shukri Aliu
» Shkarko audio ligjeraten ne dy pjese ''HIXHABI'' Shukri Aliu
» Shukri Aliu audio ligjerata - Sherimi i sumundjeve te zemres pjesa 1/2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Hadith-
Kërce tek: