Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 A ke kësi shokë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

A ke kësi shokë? Empty
MesazhTitulli: A ke kësi shokë?   A ke kësi shokë? Icon_minitimeFri Apr 30, 2010 11:48 pm

A ke kësi shokë? Thumbnail.php?file=53c6c03d0e5ac99eab5f66d714258d0f_662622763Vëllazëria islame është si një dru që nuk matet sipas gjatësisë së trupit por sipas thellësisë së rrënjëve

Ka'b ibën Maliku na tregon: Nuk kam munguar në asnjë betejë që bënte Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, përveç në betejën e Tebukut... Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, nuk kishte pyetur për mua përveç kur kishte arritur në Tebuk. Duke qenë ulur në mesin e shokëve kishte thënë: "Ç'u bë me Ka'b ibën Malikun? Njëri nga familja Seleme tha: O i dërguar i Allahut, atë e penguan të mirat e kësaj bote. Muadh ibën Xhebeli ishte ngritur dhe ka thënë: Sa keq që fole. Pasha Allahun, o i dërguar i Allahut, për atë dimë vetëm të mira. E Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, kishte heshtur.
Të jesh shok i mirë dhe besnik nuk është lehtë. Shiko në çfarë mënyre Muadhi filloi ta mbrojë Ka'bin, edhe pse nuk dinte arsyen e mos daljes së tij në betejë. Për fjalët e tij, Muadhi u mbështet në njohjen paraprake që kishte për Ka'bin, e nuk i lejoi supozimeve që të manipulojnë me të, siç ndodhi me personin tjetër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
hafiz suad shabaniNumri i postimeve : 26
Join date : 23/02/2010

A ke kësi shokë? Empty
MesazhTitulli: Re: A ke kësi shokë?   A ke kësi shokë? Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 4:49 am

SAHIH eshte kesilloje shoke eshte problem me gjet si Muadh iben Xhebeli , shpresoje qe te marrim shembull un,ju dhe ata qe e lexojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A ke kësi shokë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: