Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kufri i demokracisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 35

Kufri i demokracisë Empty
MesazhTitulli: Kufri i demokracisë   Kufri i demokracisë Icon_minitimeFri May 14, 2010 12:37 pm

Kufri i demokracisë Pen-paper-750508Më i Larti thotë: “Feja e vërtetë tek Allahu është vetëm Islami” (AL-IMRAN 3: 19) Dhe më i Larti thotë: “…zgjodha që Islami të jetë feja juaj” (EL-MAIDE 5: 3) Pra ne adhurojmë me këtë dhe shfaqim refuzim ndaj çdo gjëje që e kundërshton këtë. Nuk besojmë në asgjë që e anulon apo që e kundërshton këtë nga metodologjitë jobesimtare, rrugët e rreme dhe Medh’heve të korruptuara, prej këtu, edhe kufrin e shpikur modern, dhe ate të demokracisë. Pra, kushdo që e pason, dhe e kërkon ate, ka kërkuar fe tjetër pos Islamit. I Lartësuari thotë:

“Kush kërkon tjetër fe përveç Islamit, nuk do t’i pranohet dhe ai në botën tjetër do të jetë i humbur” (AL-IMRAN 3: 85)

... për këtë arsye, ne e shpallim Kafir, ate që ligjëson në përputhje me dinin e demokracisë, ashtu siç e shpallim Kafir, atë që zgjedh, cakton apo në emër të tij voton një ligjvënës. Kjo, është sepse ai me këtë ka kërkuar gjykatës, ligjvënës dhe zot tjetër krahas Allahut.

I Lartësuari thotë:

“A kanë ata idhuj, të cilët u kanë caktuar një fe që nuk e ka lejuar Allahu?!” (ESH-SHURA 42: 21)

Dhe i Lavdëruari thotë:

“Në vend të Allahut, ata kanë zgjedhur për zot rabinët dhe murgjit e tyre.” (ET-TEUBE 9: 31)

Me përmendjen e kësaj, ne nuk i shpallim si Kufarë në përgjithësi njerëzit që marrin pjesë në zgjedhje, ngase jo secili prej tyre kërkon zota ligjvënës në pjesëmarrjen e tij. Mbase prej tyre ka të tillë që kërkojnë të zgjedhin përfaqësues për shërbime të dynjasë për jetesë. Mbi këtë çështje janë përhapur shumë fatkeqësi gjerë e gjatë. Dhe motivet e kandidatëve në zgjedhje dallojnë – mes tyre ka që drejtpërdrejti nuk marrin pjesë apo praktikojnë ligjvënie, si përfaqësuesit. Për këtë arsye, ne nuk shkojmë për të shpallur kufrin e individëve prej tyre siç bëjmë me ata që drejtpërdrejtë bëjnë kufër të qartë, si në ligjvënie dhe të ngjashme me këtë.1

Dhe themi: pjesëmarrja në zgjedhje legjislative është vepër e kufrit, por mbi këtë nuk bëjmë Tekfirë të përgjithshëm. Më saktë, bëjmë dallim midis bërjes së veprës së kufrit të një personi dhe vendosjes së gjykimit të Kufrit mbi të, me çka merret në konsideratë ngritja e argumenteve nëse gjërat bëhen konfuze dhe të përziera, si dhe konsiderata që merret për motivet dhe të ngjashme me këto gjëra.2

Shejh Ebu Muhamed el-Makdisi

Teuhid.NET


Kufri i demokracisë Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Kufri i demokracisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: