Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Krenaria gjindet vetëm në Islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 34

Krenaria gjindet vetëm në Islam Empty
MesazhTitulli: Krenaria gjindet vetëm në Islam   Krenaria gjindet vetëm në Islam Icon_minitimeTue May 25, 2010 8:21 am

Krenaria gjindet vetëm në Islam 1dwc9Omeri radijallahu anhu, ka thënë:

"Ne jemi popull të cilin Allahu e ka ngritur duke na dhuruar Islamin , nëse kerkojmë ngritje jashtë kësaj, do të jemi të perbuzur".

Muslimanët janë ata të cilët jane të ngritur, krenarë për besimin e tyre dhe kanë të drejta specifike , sepse ata do të kenë privilegj të shikojne në Fytyrën e Krijuesit të gjithësisë në xhennet. Kurse pabesimtarët dhe hipokritët do të jenë të privuar nga kjo dhuratë, do të jenë kokë ulur në ditën e gjykimit. Ata nuk e pranojnë sheriatin e as që besojnë ne të. Kufri i tyre dhe veprat e tyre janë rezultat i nënçmimit të tyre në ditën e gjykimit.

Me të vertetë, është për keqardhje kur shikon umetin islam në perëndim (ose në lindje) duke kërkuar nga kafirat që të ju japin nderë dhe krenari, përkundër dijenisë se Allahut i takon i gjithë pushteti. Jemi dëshmitarë se në kohen që po e lemë pas nesh, me miliona njerëz nga umeti islam marin pjesë në zgjedhjet e përgjithshme dhe ju japin votat atyre cilët të do t’i perpilojnë njerëzve ligjet, duke i dhënë këtë të drejtë vetes së tyre të vëndojnë ligje, që kjo i takon vetëm Allahut dhe askujt tjetër. E kjo gjendje vazhdon edhe në kohën tonë...

Ata të cilët për veten e tyre thonë se janë musliman pas shumë kohësh me pjesmarjen e tyre në keto zgjedhje duke menduar se do të ndryshojnë diçka në të mirë, vetëmse e neglizhojnë hadithin e Pejgamberit sal’allahu alejhi we selem:

"Besimtari nuk do të lejojë të kafshohet nga një vrimë dy herë". (Muttefekun alejhi)

Edhe pas votimit të tyre për antarët konservativ duke besuar në premtimet e tyre të rejshme, zhgënjehen, ata përsëri vitin e ardhshëm marin pjesë në votime të përgjithshme. Këta njerëz përsëri jane duke vepruar të njejtin gabim, duke votuar per ndonjë parti të re dhe për udhëheqësat e tyre të rejshëm, që për synim e kanë sundimin e ligjit të përpiluar në bazë të epshit të tyre, në korruptimin e ideologjisë - demokracisë.

Ata janë njerëz pa nderë dhe karakter... në të vërtetë, të gjithë ata janë armiq të Islamit, të cilët luftojnë kundër islamit dhe muxhahidëve, refuzojnë ta implementojnë sheriatin dhe jane të kënaqur me ligjet e kufrit.

Pyetja qëndron se, a do të jenë muslimanët të kafshuar përsëri nga e njëjta vrimë? A i kanë zgjedhur ata këta "kafshë" (parlamentarë) që të jenë miqtë e muslimanëve? A këta "kafshë" i marin për ndërmjetësues për ta në dynja dhe ahiret? A këta janë ata të cilët i ndihmojnë këtyre "kafshëve" dhe i thërrasin edhe të tjerët të ju bashkangjiten? A këta pohojnë se ata "kafshë" mundohen për të mirën e muslimanëve? Sa nga premtimet e dhëna i kanë realizuar? Cilën luftë e kanë ndalë ata? Vetëm sa musliman dhe muxhahida janë masakruar dhe torturuar me urdhërin e tyre?

Ti marim këto fakte si mësim për të gjithë ne. Krenaria, ngritja, vleresimi në jetën tonë të cilën Ai e ka zgjedhur për ne është Islami. Kush nga ju i kërkon këto gjëra nga kafirat, do të jetë i nënçmuar dhe i përulur nga ana e Alalhut subhanehu we teala, në dynja dhe në ahiret.

"Ndërsa e tërë krenaria i takon All-llahut, të dërguarit të Tij dhe besimtarëve, por hipokritët këtë nuk e dinë". (El-Munafikun, Cool

"Ti (Muhammed) lajmëroj munafikët se me të vërtetë ata kanë një dënim të dhembshëm. Janë ata që, përkundër besimtarëve, i miqësojnë jobesimtarët. Vallë, a mos kërkojnë fuqi te ta? S’ka dyshim, e tërë fuqia i takon All-llahut." (Nisa, 138-139)

Burimi: Prisoner of joy

Përktheu: Teuhid.NET


Krenaria gjindet vetëm në Islam Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Krenaria gjindet vetëm në Islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: