Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave Empty
MesazhTitulli: Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave   Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave Icon_minitimeMon Jul 27, 2009 10:24 am

Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave El-Ehad 08 Xhumad el-Ula 1430 / 03 05 2009
“... Dhe robi – sa më i përulur, i nevojshëm, dhe i nënshtruar të jetë para Allahut – aq më afër Tij do të jetë, dhe do të jetë i dashur për Atë, dhe do të jetë në një status të lartë tek Ai. Pra prej krijesave më të lumtura është ai person i cili është në shërbim të madh ndaj Allahut.
Dhe sa për krijesat, siç thuhet: Të kesh nevojë për kenë të duash, dhe ti do të jesh i burgosuri i tij; bëhu i mjaftueshëm për cilindo, dhe ti do të jesh kundërshtari i tij; bëhu i butë ndaj cilitdo, dhe ti do të jesh autoriteti i tij...


Pra, sa më i lart do të jetë robi në status dhe krenari tek të tjerët atëherë kur ai nuk ka nevojë për ata në asnjë mënyrë, gjendje apo formë. Nëse je i mirë ndaj të tjerëve duke mos patë nevoje për ata, ti do të jesh më madhështorë në sytë e tyre. Kur ke nevojë për ata - derisa edhe për një gllënjkë të ujit – statusi yt do të zvogëlohet në sytë e tyre në bazë të asaj se sa është nevoja yte për ata. Dhe kjo është prej Mençurisë dhe Mëshirës të Allahut, në mënyrë që e tërë feja të jetë për Allahun, dhe që Atij mos ti bëhet shokë askush.Për shkak të kësaj, kur Hatim el-Asam është pyetur: Me çka ka mundësi njeriu ta mbrojë veten e tij prej njerëzve? Ai u përgjigj: “Që ti lirisht tu japish atyre prej asaj që ke dhe të jesh i ftohur dhe indiferente ndaj asaj që ata e posedojnë.” Sidoqoftë, nëse je në pozitë që të kompensosh prej tyre, dhe ata kanë nevojë për diç prej teje, dhe nevojat e të dy anëve janë të barabarta, ju bëheni si dy tregtarë, asnjëri prej juve nuk ka ndonjë virtyt mbi tjetrin. Nëse ata janë me nevojë më të madhe, ajo është kur ata do të bëhen të nënshtruarit.Pra, me Zotin e lartë, ti do të jesh më bujar ndaj Tij atëherë kur ti të kesh më së shumti nevojë për Atë. Me krijesat, sa më shumë të kesh nevojë ndaj tyre aq më i parëndësishëm do të jesh për ata...”


Nga Ibn Tejmija r.h. Mexhmu el-Fetauah [1/67]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Sa më i përulur që je para Allahut, aq më i respektueshëm do të jesh para krijesave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Fetwat e Ulemave-
Kërce tek: