Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Empty
MesazhTitulli: Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra    Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Icon_minitimeMon Oct 10, 2011 11:55 am

Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  788566153-a-green-heart-for-you-have-a-sweet-and-nice-weekendIbrahim bin Is’hak kaloi pranë tregut në Basra, dhe njerëzit u mblodhën përreth tij. I thanë atij:

“O Ebu Is’hak, ç’është me ne, bëjmë dua, por nuk kemi përgjigje në duatë tona?!”

Ai u përgjigj:

Për shkak se zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra:

1. Ju e dini Allahun për Zot, por nuk i kryeni obligimet ndaj Tij.

2. Ju po pretendoni se e doni Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, mirëpo e keni lënë mënjanë Sunetin e tij.

3. Ju e lexoni Kur’anin, por nuk punoni sipas tij.

4. Ju i hani dhe i shfrytëzoni të mirat e Allahut, por nuk e falënderoni Allahun për to.

5. Ju po thoni se shejtani është armik i juaji, por ju po pajtoheni me të në çdo gjë.

6. Ju po thoni se Xheneti është i vërtetë, por nuk po punoni për të.

7. ju po thoni se xhehenemi është i vërtetë, por nuk jeni duke punuar që të ikni nga ai.

8. Ju po thoni se vdekja është e vërtetë dhe gjithsesi do të ndodh, por nuk jeni përgatit për të.

9. Kur të zgjoheni nga gjumi, merreni me të metat e njerëzve, ndërsa i harroni të metat e juaja.

10. I varrosni të vdekurit e juaj, e ju nuk po merrni mësim nga kjo.



Bahri Curri
Burimi: www.xhamia-bujanoc.com


Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Zemrat tona kanë vdekur me dhjetë gjëra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: