Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit  Empty
MesazhTitulli: Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit    Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit  Icon_minitimeWed Feb 01, 2012 12:55 pm

Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit  Mnyrat_pr_mbrojtje_prej_fitneve_t_epshit_200_200Falemenderimet i takojn vetëm All-llahut xh. sh.,ndërsa salavatet ia dërgojmë Muhammedit s.a.v.s.

Duke i vërejt shfrenimet e epshit në këtë kohë, dhe shpërndarjen e mjeteve që të dërgojnë në humbje në çdo vend,do ti cekim disa mjete te sheriatit për mbrojtjen prej shfrenimeve të epshit,ato janë:1} Frikrespekti ndaj All-llahut xh.sh. dhe kujtimi i shikimit te Tij,

2} Frika nga dënimi i All-llahut xh.sh .dhe shpresa në All-llahun xh.sh.,

3} Turpi nga All-llahu xh.sh. që të sheh duke bërë mëkat,

4} Dituria mbi pasojat e veprimit të mëkateve ,

5} Durimi në ndalesat e All-llahut xh.sh.,

6} Garrimi në punë te mira,

7} Adhurimi vetëm i All-llahut xh.sh., sepse të mbron prej pasimit te epsheve,

8} Martesa për ata që kanë mundësi,sepse ajo e thyen forcën e epshit,

9} Ulja e shikimit nga haramet,sepse ajo e ngjall epshin,

10} Largimi prej vendeve të fitneve, largimi prej vendeve në të cilat ka gra te zbuluara ,dhe largimi prej vendeve në të cilat ka muzikë,

11} Kujdesi nga takimi sy në sy me gra te huaja,

12} Kujdesi nga veçimi me gra te huaja, sepse veçimi me to është portë e të këqijave,

13} Agjërimi nafile,

14} Rripërtrirja e pendimit, dhe mos humbja e shpresës e cila përmison vehten,

15} Llogaritja e vetes çast pas çasti,

16} Shpeshtimi i përmendjes së All-llahut xh.sh. dhe istigfarit,

17} Lutjet dhe kërkimi i ndihmës prej All-llahut xh.sh.,

18} Shtimi i leximit të Kuranit dhe kuptimi i ajeteve te Tij,

19} Shoqërimi me njerëz te sinqertë dhe të mire, dhe mos shoqërimi me njerëz të këqij,

20} Prezantimi në ligjërata të hoxhallarëve dhe të vazhduarit në to,

21} Frika prej All-llahut xh.sh. që mos me i shqetësuar myslimanët ne nderin e tyre,

22} Turpi prej njerëzve dhe frika që All-llahu xh.sh. mos me t'i nxjerr ne pah veprat e këqija,

23} Frika prej mbizotërimit te armiqve për shkak te gjynaheve tona,

24} Shtimi i namazeve sepse ajo të ndalon prej të këqijave,

25} Kujto se çfarë ka përgatitur All-llahu xh.sh. prej të mirave për banorët e xhenetit dhe prej dënimeve për banorët e xhehenemit,

26} Lënia e dëgjimit të muzikës,sepse ajo është porta e zinasë(amoralitetit),

27} Kujtoje idhtinë e vdekjes dhe ndaljen e veprave pas vdekjes,

28} Sjellja e mirë,ndershmëria,ambicjet e larta,ruajtja e emanetit, të gjitha këto ndikojn në rruajtjen prej devijimeve të epshit,

29} Plotësimi i kohës së lirë me mësime të diturisë së dobishme ose me tregti hallall,

30} Lenia e sharjeve dhe fyerjeve,

31} Mos leximi i materialeve pornografike dhe të ngjashme,

32} Lehtësimi i çështjeve të martesës tek të rinjtë mysliman,

33} Leximi për njerëzit e mirë, për Pejgambëret a.s. dhe për ndershmërinë e tyre,

34} Parafytyrimi i Ditës së Kiametit dhe të kujtuarit se një ditë do të dalim para All-llahut xh.sh.,

35} Kujtimi se në Ditën e Gjykimit do të flasin gjymtyrët e trupit të njeriut,

36} Kujtimi se në Ditën e Gjykimit do të dëshmon edhe vendi ku kemi bërë mëkatin ,

37} Vizita e të sëmurëve, përcjellja e xhenazeve dhe vizita e varrezave,

38} Largimi prej vendit të gjynaheve dhe shkuarja në vendet e ibadetit,

39} Lënia e sjelljeve të këqija dhe veprimi i ibadeteve të dobishme,

40} Kujtoj sendet e fëlliqura tek gratë sikur urina,djersa,nevoja e madhe,menstruacionet qe kështu të largohesh prej haramit,

41} Kujtimi i sëmundjeve që i shkakton zinaja,

42} Kujtimi i pasojave të zinasë në dynja dhe në ahiret,

43} Kujtimi se sa të mira humben me veprimin e zinasë dhe sa të këqija ofrohen,

44}Të dish se gjatë kryerjes së zinasë imani ngritët prej trupit ,

45} Frika që All-llahu xh.sh mos të zbret ndonjë dënim në dynja dhe frika prej sprovave të mëdha qe mundet të vijnë si pasoj e amoralitetit,

46} Përdorimi i barnave që zvogëlojnë epshin te njeriu,

47} Kujtimi se lezeti i haramit nuk zgjat më shumë se momente të caktuara, e pastaj dhimbja e pendimit dhe dënimit zgjasin shumë,

48} Kujtimi se si të veprosh ashtu do të veprohet edhe me ty ,nëse dikush bën zina me nderin e dikujt le të din se edhe dikush tjetër bënë zina me nderin e tij,

49} Përdorimi i logjikës në këto raste dhe këshillimi i vetes.

Përktheu: Ibrahim Sherifi

burimi: www.thirrjaislame.com


Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Mënyrat për mbrojtje prej fitneve të epshit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: