Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 37

Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Empty
MesazhTitulli: Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte   Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Icon_minitimeFri Nov 29, 2013 11:23 pm

Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte 09-Sahara_Desert_Morocco_101Umer ibnul Hatabi ka pasur nje shok shume te ngushte, Ajash ibn ebi Rebia. Kur muslimanet u urdheruan te emigronin poer ne Medine, Umeri u nise se bashku me shokun e tij, Ajkashin. Ebu Xhehli degjoiu qe Akashi ishte nisur per ne Medine dhe e ndoqi nga pas, deri sa i arriti dhe i tha: “O Ajash, kthehu ten nena jote se eshte betuar qe do te rrije ne diell dhe nuk do te lahet e te pi uje deri sa te kthehesh ti.” Kur degjoi Ajashi kete, i tha Umerit se i duhej te kthehej per hater te nenes, por Umeri ia ktheu: “O AJash, per Zotin, nuk duan gje tjeter, vecse te te kthejne ne fene e pare dhe ta lesh Islamin.” Me gjithe kembenguljen e Umerit, Ajashi vendosi te kthehej ne Meke, kur e pa Umeri qe Ajashi ishte i vendosur qe te kthehej, i tha: “O Ajash, meqe ke vendoasur te kthehesh, mere devene time! Kur te jesh gati per te ardhur, eja me te.”

Sa arriti Ajashi ne Meke, kurejshet e lidhen dhe nuk iu ndane deri sa nderroi fene. Kur degjoi Umeri qe shoku I tij me i ngushte kishte lene fene Islame, I erdhi shume keq.

Kjo gjerndje zgjati deri sa Profeti a.s. iu shpall ajeti:

“Thuaj: “O roberit e Mi, qe i keni bere vetes keq me gjynahe, mos e humbni shpresen ne meshiren e Allahu! Allahu, me siguri, i fal te gjitha gjynahet. Vertet, Ai eshte Falesi I madh dhe Meshireploti.” (Ez-Zumer:53)

Kjo e preku Ajashin dhe menjeher i hodhi syte devese qe i kishte lene Umeri. Ajo i zgjoi ndjenjen e besimit dhe te miqesise me Umerin dhe ai mori rrugen per ne Medine.


Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Historia e Umerit r.a. dhe shokut te tij te ngushte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: