Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

  Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 37

 Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Empty
MesazhTitulli: Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan    Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Icon_minitimeSat Jun 28, 2014 12:19 pm

 Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Kurani-pershedneta1- Kujdesi ndaj ngrënies së syfyrit dhe vonimi i tij…
2- Shpejtimi i hapjes (iftarit) pasi të sigurohesh që ka perënduar dielli.

3- Hapja e agjërimit me hurmë ose ujë…


                 Nga të pëlqyerat në Ramazan:

1- Kujdesi ndaj ngrënies së syfyrit dhe vonimi i tij…
2- Shpejtimi i hapjes (iftarit) pasi të sigurohesh që ka perënduar dielli.
3- Hapja e agjërimit me hurmë ose ujë.
4- Lutjet në hapjen e agjërimit, ngase lutjet e agjëruesit nuk kthehen.
5- Kujdesja për namazin e teravive.
6- Kujdesja për leximin e Kur’anit dhe mësimi i tij.
7- Organizimi i iftareve për agjëruesit.
8- Shtimi i dhënies dhe bamirësisë.
9- Shkuarja për umre.
10- Shtimi i përpjekjes në dhjetë ditët e fundit.
11- Kërkimi i natës së Kadrit dhe shfrytëzimi i saj me adhurim, lutje, dhe
përkujtim.
12- Hyrja në itikaf në dhjetë ditët e fundit.

Të papëlqyerat në Ramazan:

1- Teprimi i futjes së ujit në hundë dhe gojë në marrjen e abdesit.

2- Mbledhja e pështymës dhe gëlltitja e saj, ndërsa gëlltitja e saj pa e
mbledhur nuk përbën problem. Gëlltitja e gëlbazës nuk lejohet.
Por a prishet agjërimi?
Ka dy mendime të dijetarëve dhe më e sakta është se nuk prishet.

3. Ka përmendur shejh Uthejmini, Allahu e mëshiroftë, se është më mirë që ajo që është me mestruacione dhe lehona të hanë dhe të pinë fshehurazi.
Kështuqë kjo tregon se ngrënia e tyre në sy të njerëzve në Ramazan
s’është e mirë.

4- Agjërimi në udhëtim duke patur vështirësi.

5.Agjërimi i gruas që ka foshnje në gji ose shtatzënës nëse kanë vështirësi.
6. Agjërimi i të sëmurës nëse agjërimi i jep vështirësi.
7. Lënia e ushqimeve të mbetura midis dhëmbëve.
8. Përdorimi i pastës së dhëmbëve sepse ajo depërton dhe është e vështirë
ruajtja prej saj.


 Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Të pëlqyerat dhe të papëlqyerat në Ramazan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: