Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 34

Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë  Empty
MesazhTitulli: Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë    Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë  Icon_minitimeTue Nov 02, 2010 10:57 pm

Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë  2343629894_0916247917Pyetja: I nderuari hoxhë! Çfarë duhet të bëjë një muslimane kur fillon të mendojë rreth kurvërisë?

Përgjigjja:
Falënderimi i takon Allahut xh.sh, Zotit të Lartësuar, kurse paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të Dërguarin e Tij..
Të menduarit rreth kurvërisë i ka dy forma.

E para: Ato të jenë vetëm mendime që nuk janë të rrënjosura thellë në shpirt. Njeriu për ato nuk do të dënohet, mirëpo duhet të largohet prej tyre me qëllim që mos ta çojnë në drejtime të gabuara.
E dyta: Mendimet të jenë me vendim e me dëshirë të forte. Kështu, njeriu duhet sa më shpejt të fillojë të shërohet, edhe atë ja disa mënyra që na ndihmojnë në këtë aspekt:

1. Që të mendojë rreth martesës, sepse ajo është mbrojtje sheriatike dhe natyrore e muslimanit dhe e muslimanes.

2. Që të agjërojë nëse nuk mund të martohet.
3. Që të përpiqet ta forcojë besimin me anë të lexuarit të Kuranit, me namaze vullnetare dhe me adhurime të tjera ndaj Allahut xh.sh

4. Që të përpiqet të gjejë shoqëri të mire dhe të ndershme.
5. Që të largohet prej të gjitha gjërave që i nxisin epshet. Ndër të e para është ulja e shikimit.
6. Që t`i përkujtojë pasojat e kurvërisë në këtë dhe në botën tjetër. Por, edhe gjurmet e këqija të kurvërisë kurrë nuk janë të njejta me kënaqësinë kalimtare që e ndien zinaqari.Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Mënyra e kundërshtimit për të menduar rreth kurvërisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: