Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu 
PORTALIForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini Empty
MesazhTitulli: Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini   Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini Icon_minitimeMon Jul 27, 2009 10:34 am

--------------------------------------------------------------------------------

Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini

Shejhi është pyetur për faktin se grat që do të mbyten nuk janë ato që i kanë mbytur gratë tona, prandaj a është kjo drejtësi?
Pra ai u përgjigj:
"Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po në atë masë"
[El-Bekare: 194]

A është kjo drejtësia? Jo aspak. Ata po i mbysin grat tona, ne i mbysim gratë e tyre. Kjo është drejtësi. Nuk është drejtësi të thuhet nëse na i mbytin grat tona ne nuk do ti mbysim gratë e tyre.
Për arsye të kësaj, Unë kamë vërejtur nga kjo se ka ndikim me përmasa të mëdha në ata.
Fund i citatit nga Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini, Allahu past mëshir mbi të.

Allahu subhanehu ue te`ala thotë: " O ju që besoni mos i merrni Jehudit dhe Krishterët për evlija (shokë, mbrojtës, ndihmues, etj) se ata janë evlija të njëri tjetrit. E kush prej jush i merr ata për evlija, ai është prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë (politeist dhe keqbërës dhe të padrejtë)".
[El-Maideh: 51]

Thotë Allahu subhanehu ue te'ala:
"Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po në atë masë"
[El-Bekare: 194]


Gjithashtu Allahu subhanehu ue te'ala:
"O ju që besuat! Mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri..."
[El-Mumtehineh: 1]

Ndërsa kush di gjuhën arabe mundet ta ndëgjon
Shejh Uthejmin në këtë link: 2shared.com/file/4582824/...uthejjmin.html

Salatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin,
sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi gjithë ata që përcjellin rrugën e tij deri ditën e gjykimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Fetwat e Ulemave-
Kërce tek: