Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mirësitë e fjalës La Ilahe Il-la Allah

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin


Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 39

Mirësitë e fjalës La Ilahe Il-la Allah Empty
MesazhTitulli: Mirësitë e fjalës La Ilahe Il-la Allah   Mirësitë e fjalës La Ilahe Il-la Allah Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 1:56 am

Falenderimet janë për Allahun, Zotin e botëve, ndërsa paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin tonë Muhamedin [alejhiselam], shokët e tij dhe mbi ata që e pasojnë atë me mirësi deri në Ditën e Fundit.




Fjala La Ilahe Il-la Allah nënkupton se nuk ka të adhuruar tjetër me të drejtë përveç Allahut.
Fjala La Ilahe Il-la Allah ka vlera të larta dhe mirësi të shumta që i kanë përmendur dijetarët, ndërsa ne do t’i përmendim shkurtimisht disa prej tyre:

1. Kjo është fjala më e mirë që e kanë thënë të dërguarit .

Transmeton Tirmidhiu nga Amr Ibn El-Asi [Zoti qoftë i kënaqur me të] se i Dërguari [alejhiselam] ka thënë: “Lutja më e mirë është lutja në Arafat dhe fjala më e mirë që e kam thënë unë dhe të dërguarit është fjala La Ilahe Il-la Allah...”.
Gjithashtu transmeton Xhabir Ibni Abdilah se e ka dëgjuar të Dërguarin [alejhiselam] duke thënë: “Dhikri më i mirë është La Ilahe Il-la Allah”. [Ibni Maxheh].

2. Për hirë të fjalës La Ilahe Il-la Allah, All-llahu i ka krijuar të gjitha krijesat.

Allahu thotë ne librin e Tij: “Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë”.

3. Për hirë të saj, Allahu i ka dërguar të Dërguarit dhe i ka zbritur librat.

Allahu thotë në librin e Tij : “Me urdhërin e Tij, ia zbret engjëjt me shpallje atij që Ai dëshiron nga robërit e vet (duke thënë) t’ua tërhiqni vërejtjen (t’i njoftoni) se nuk ka të adhuruar (Zot) tjetër vetëm Unë, pra të më keni frikë”. Gjithashtu All-llahu thotë: “Ne dërguam në çdo popull të dërguar që t’u thonë: “Adhuroni vetëm All-llahun, e largojuni djajve (adhurimit të tyre)!” Por, pati nga ata që All-llahu e udhëzoi dhe pati nga ata që ishte i gjykuar me humbje, pra udhëtoni nëpër botë dhe shihni se si ishte fundi i gënjeshtarëve?
Ne nuk dërguam asnjë të dërguar para teje e të mos i kemi shpallur atij se: Nuk ka zot tjetër përveç Meje, pra më adhuroni!”. Ibni Kethiri ne komentin e këtij ajeti thotë: Çdo të dërguar e ka dërguar Allahu që të thërret në adhurimin e Allahut dhe mos t’i shoqëroj Atij askënd në adhurim.

4. Kjo fjalë është e para që obligohemi ta mësojmë.

Allah ne Kur’an thotë: “Dije se nuk ka zot tjetër pos All-llahut, kërko falje për mëkatin tënd, për të besimtarëve e të besimtareve, All-llahu e di për lëvizjet tuaja (për veprat) dhe për vendin tuaj”. Nga Ibni Abasi transmetohet se i Dërguari [alejhiselam] i ka thënë Muadhit kur e ka përcjell për në Jemen: “Ti do të shkosh te një popull që janë ithtar të librit (krishterë) kur të arrish te ata le të jetë gjëja e parë që i thërret në të, të dëshmojnë që nuk ka të adhuruar tjetër me meritë përveç Allahut, dhe se Muhamedi [alejhiselam] është i dërguar i Allahut. [Buhariu].

5. Fjala La Ilahe Il-la Allah është fjalë e devotshmërisë.

Allahu thotë: “... po All-llahu dhuroi qetësimin e Vet ndaj të dërguarit të vet dhe ndaj besimtarëve dhe për ata zgjodhi fjalën e devotshmërisë (fjalën:La Ilahe Il-la Allah), pse ata ishin më me meritë për të dhe më të zotët e saj, e All-llahu është i gjithëdijshëm për çdo send”. Transmeton Ubej Ibni Ka’bi se i Dërguari [alejhiselam] ka thënë se fjala e devotshmërisë e përmendur në ajet ka për qellim fjalën La Ilahe Il-la Allah.
Ndërsa Ibni Abasi në komentin e këtij ajeti thotë: Fjala e devotshmërisë është dëshmia se nuk ka të adhuruar tjetër përveç Allahut dhe se kjo fjalë është koka e devotshmërisë.

6. Fjala La Ilahe Il-la Allah është fjala e mirë që e ka përmendur Allahu ne Kur’an.

Allahu thotë: “A nuk ke kuptuar se si All-llahu bëri shembull: fjalën e mirë si pema e mirë që rrënjët e saj janë thellë (në tokë) e degët e saj janë lart, E që me vullnetin e Zotit, ajo e jep frutin e vet në çdo kohë. All-llahu pra u parashtron njerëzve shembuj ashtu që ata të mendojnë”. Thotë Ibni Abasi në komentin e këtij ajeti fjala e mirë është dëshmia La Ilahe Il-la Allah, ndërsa pema e mirë është besimtari.

7. Fjala La Ilahe Il-la Allah u siguron besimtarëve zotërimin e tokës në këtë botë dhe shpëtimin nga zjarri i xhehenemit në botën tjetër.

Allahu ne Kur’an thotë: “Atyre nga mesi juaj të cilët besuan dhe bënë vepra të mira, All-llahu u premtoi se do t’i bëjë zotërues në atë tokë ashtu si i pat bërë zotërues ata që ishin para tyre dhe fenë të cilën Ai e pëlqeu për ta, do ta forcojë, e në vend të frikës Ai do t’ju dhurojë siguri. Ata më adhurojnë Mua e nuk më shoqërojnë asgjë. E kush edhe pas kësaj mohon, të tillët janë ata më të prishurit”.

8. Për hirë të kësaj fjale e ka obliguar Allahu xhihadin (luftën ndaj pabesimtarëve).

Thotë Allahu në Kur’an: “Luftoni ata (idhujtarët) derisa të zhduket propagandimi i idhujtarëve dhe derisa të aplikohet feja vetëm për All-llahun. E në qoftëse ndalen (nga propaganda dhe lufta), atëherë lëreni armiqësinë, përveç atyre që janë zullumqarë.”
Gjithashtu thotë: “Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur”. Dhe gjithashtu thotë: “Luftoni të gjithë idhujtarët pa dallim, siç ju luftojnë ata juve pa dallim, e dijeni se All-llahu është me ata që ruhen (të këqijave)”.


Shkroi: Shejh Salah Nexhib Ed-dak
Përktheu: Gazmend Bajraktari
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Mirësitë e fjalës La Ilahe Il-la Allah
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Audio ligjerate Kushtet e fjales La ilahe il Allah - Shukri Aliu
» Kushtet e Fjalës La ilahe il-laAllah.
» Domethënia e fjalës La ilahe il-lAllah
» Shkarko audio ligjeraten '' Kushtet e fjales LA ILAHE ILALLAH '' nga hoxha Omer Bajrami
» Video ligjerate ''Spjegi i librit kitabu Teuhid (THIRRJA NË FJALËN LA ILAHE IL ALLAH)-4''

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Akide-
Kërce tek: