Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Dija sjell frikën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Dija sjell frikën Empty
MesazhTitulli: Dija sjell frikën   Dija sjell frikën Icon_minitimeWed Jul 07, 2010 11:05 am

Dija sjell frikën Dituria Kur dija e njeriut plotësohet, ai nuk ia dedikon vetes asnjë punë, por sheh mirësinë e Mbështetësit për të bërë atë punë. Kjo e fundit e bën njeriun e mençur të mos i dedikojë vetes asnjë punë për disa arsye:

Së pari, është Ai (a.xh) që e ka mbështetur për ta bërë atë punë: “E bëri të dashur për ju dhe e zbukuroi atë në zemrat tuaja.” (Huxhurat, 7)

Sëdyti, nëse përpjekjet e dij do të krahasoheshin me mirësitë e dhuruara, ai nuk do të arrinte të shlyente qoftë edhe një të dhjetën e të dhjetës së tyre.

Së treti, kur bie në sy madhështia e Atij që i shërbehet, atëherë nënvleftëson çdo vepër dhe adhurim. Kështu, ndodh që kur veprat e tij janë larg të metave dhe hutimit, por hutimi i sillet rrotull, atëherë ai duhet që të bëjë kujdes kur e refuzon Atë dhe të ketë frikë prej kritikës kur tregohet i mangët me Të.

Shih me vëmendje sesi veprojnë të zgjuarit në të tilla raste. Engjëjt, të cilët e madhërojnë Allahun natën dhe ditën, pa u velitur, thonë: “Nuk të kemi adhuruar ashtu siç e meriton.”

Miku i Allahut, Ibrahimi (a.s) thoshte: “Ai tek i cili kam shpresë se do të m`i falë gjunahet” (Shuara, 82), pa u mburrur për largpamësinë e tij pranë zjarrit dhe as për dorëzimin e fëmijës për t`u therur.

I Dërguari i Allahut (a.s) thotë: “Askënd prej jush nuk do ta shpëtojë puna e vet.” Të pranishmit i thanë: “As ty?” Ai tha: “As mua, vetëm nëse Allahu më mbulon më mëshirën e Vet.” (Buhariu)

Ebu Bekri r.a thoshte: “A jam unë dhe pasuria ime vetëm për ty, o i Dërguari i Allahut?

Omeri r.a thoshte: “Sikur të kisha gjithë token, do ta sakrifikojë të gjithën nga lemeria që më pret përpara, para se të mësoj se ku do të përfundoj.”

Ibn Mesudi thoshte: “Sa do të dëshiroja që kur të vdisja, të mos ringjallesha.”

Aishja r.a thoshte: “Ah sikur të harrohesha për fare.”
Kjo është gjendja e të gjithë të mençurve, prandaj edhe Allahu (a.xh) u kënaq prej tyre.

Nga populli i Izraleit përcillet shumë ngjarje rreth njerëzve të tyre të mire, që flasin për të kuptuarin e tyre të pakët rreth kësaj që sapo shpjegova, për arsye se ata i hodhën sytë tek punë e tyre dhe u mburrën me to. Njëra nga këto ngjarje është edhe historia e atij që e adhuronte Allahut (a.xh) për pesëqind vjet në një ishull dhe për këtë Allahu (a.xh) i nxirrte çdo natë një shegë. Ai iu lut Allahut (a.xh) që ta vdiste në sexhde dhe kur u ringjall iu tha: “Hyj në Xhenet me mëshirën Time.” Ai u përgjigj: “Përkundrazi, me punën time.” Kështu që u peshuan të gjitha punët e tij me një mirësi të vetme të Allahut, por ato nuk mjaftuan për ta shlyer atë. Atëherë ai tha: “O Zot, me mëshirën Tënde.”

Po kështu banorët e shpellës, të cilët i mbylli shkëmbi Brenda, ku njëri prej tyre ndërmjetësoi me punën e tij, prej të cilës ai duhet të kishte turp kur ta përmendte, kur u përpoq të bënte kurvëri, por pati frikën e ndëshkimit dhe u shmang.

Me çfarë mund të mburret ai që pati frikë se mos dënohet për diçka dhe e braktisi nga frika e ndëshkimit?
Nëse do të kishte qenë diçka e lejuar, kishte për të ndodhur ajo që mund të ndodhte. Sikur ta kuptonte, ndrojta për atë që u përpoq të bënde, nuk do ta kishte lënë të mburrej, ashtu siç tha Jusifi: “Nuk e shfajësoj vetveten.” (Jusuf, 53)

Kurse tjetri i la fëmijët e tij të lotonin, duke u lutur për ushqim deri në agim që t`u jepte prindërve për të pirë. Kjo sjellje e mire ndaj prindërve, lëndon fëmijën, por ja që tv kuptuarit e situates është këmbëngulës.

Me këtë të mire që bënë ata – sipas asaj që ata kuptuan, duket sikur gjendja e tyre flet e thotë: “Jepeni atë që kërkojnë, sepse ata kërkojnë shpërblimin e asaj që vepruan.”

Sikur të mos ekzistonte këmbëngulja e të kuptuarit, askush nuk do të tregohej mendjemadh nga llojit të vet dhe çdo njeri i përsour do të kishte frikë dhe do të nënvleftësonte punën e tij, duke u treguar i kujdesshëm se mos tregohet i metë në falënderimin e mirësive që Ai (a.xh) u ka dhënë.

Të kuptuarit e këtij shpjegimi do të ulte kokën e çdo mendjemadhi, do të shkaktonte detyrimisht pranimin e nënshtrimit, kështu mendohu thellë, sepse ky është një rregull i madh.

Abdurrahman ibn Xheuzi
Teuhid.netDija sjell frikën Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Dija sjell frikën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: