Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
hafiz suad shabaniNumri i postimeve : 26
Join date : 23/02/2010

Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar Empty
MesazhTitulli: Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar   Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar Icon_minitimeThu Apr 14, 2011 4:27 pm

Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar

Dije se cdokush pohon se e adhuron Allahun e Madheruar dhe se eshte lehte te pohohet, por veshtire te argumentohet. Kur pohon se e adhuron Allahun e Madheruar njeriu nuk guxon t’i lejoje vetes te mashtrohet nga mashtrimet e shejtanit dhe truket e shpirtit, perderisa eshte ne provim dhe nuk deshmon se ka shenja te nje dashurie te tille. Ne shenjat e dashurise se njeriut ndaj Allahut te Madheruar bejne pjese:” deshira per t’u takuar me Allahun ne Xhennet, qe me shume te doje ate qe e do Allahu i Madheruar se ai vete, qe fshehtas dhe haptas te kerkoje te largohet nga pasimi i deshirave dhe pasioneve dhe te mos e kaploje kotesia e pertacia, te jete i vendosur ne devotshmeri ndaj Allahut te Madheruar dhe ne perpjekje qe t’i afrohet sa me shume me namaz joobligativ (nafile). Kush e adhuron Allahun sinqerisht, ai nuk eshte i pa degjueshem, ndones parimisht mosndegjesa nuk eshte ne kundershtim me dashurine, por me persosmerine e saj, ngase sa shume njerez e duan shendetin, por serisht ushqehen me ate qe eshte e demshme per te. Kjo per shkak se njohja mund te dobesohet, nderkaq qe kerkesat dominojne, e qe njeriu nuk eshte ne gjendje te kryeje dicka ne ate qe pasqyrohet dashuria. Per kete deshmon edhe hadithi te cilin e percjell Numani, ne te cilin thuhet se e kane sjellur shpesh te Pejgamberi (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) dhe ky u kishte thene qe mos ta sillnin me. Kur serish e sollen, nje njeri e qortoi duke i thene:” Perse e sjellin kaq shpesh?” por Pejgamberi (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) i tha :” Mos e qorto, ngase ai e do Allahun dhe Pejgamberin e Tij!” qe do te thote se mosndegjesa ndaj Pejgamberit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) nuk e ka privuar ndaj dashurise, por e ka privuar nga persosmeria e saj.
Ne shenjat e dashurise ndaj Allahut dhe te Pejgamberit te Tij (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të) dhe fjala e besimtareve.
Ne shenjat e dashurise ndaj Allahut, gjithashtu, hyn edhe te izoluarit e njeriut, bisedimi me Allahun e Madheruar dhe te lexuarit e librit te Tij ( Kuranit ). Andaj njeriu duhet te izolohet sa me shume, ne kohen e nates, kur te tjeret flejne gjume, te ngrihet dhe te kryeje namazin e nates dhe te kenaqet ne vetmi duke biseduar me Allahun e Madheruar.
Ne shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar hyn edhe ajo qe njeriu ndaj muslimaneve eshte i bute dhe meshirues, ndersa ndaj armiqeve te vet eshte i ashper dhe guximtar, sic thote i Lartesuari, duke pershkruar besimtaret:…te ashper ndaj jobesimtareve, por meshirues midis tyre ( El -Fet’h, 29 ). Nje nga shenjat e dashurise ndaj Allahut gjithashtu eshte qe njeriu, kur eshte fjala per Allahun, te mos frikesohet nga qortimi i dikujt tjeter. Te gjithe keto jane shenja te dashurise ndaj Allahut te Madheruar.
Kur te dikush gjenden te gjitha keto shenja, dashuria e tij eshte e plote, dhe ne boten tjeter do te kete pije te paster te Xhennetit, per dallim nga ai dashuria e te cilit ndaj Allahut eshte ngaterruar me dashuri ndaj dikujt tjeter, pos Tij, si pasoje e se ciles edhe pija do t’i perzihet, sic thuhet ne fjalet e Allahut te Madheruar:…U jepet te pijne pije ne ene te mbyllura. Pije qe ne fund i vine era misk! E per kete le te garojne ata qe lakmojne te miren. Dhe kjo pije eshte e perzier me uje nga Tesnimi, krua nga i cili do te pijne vetem te afermit e Zotit. ( El- Mutaffifun,25-28 ).
Gjithashtu i Lartesuari thote se per vepra te pastra do te kete edhe shperblim te paster, ndersa per vepra te keqia edhe shperblim te keq: E kush punoi ndonje te mire, qe peshon sa grimca, ate do ta gjeje.Dhe kush punoi ndonje te keqe, qe peshon sa grimca, ate do ta gjeje. ( Ez-Zelzele,7-8 )

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shenjat e dashurise ndaj Allahut te Madheruar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: