Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Dijetari dhe i brengosuri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Dijetari dhe i brengosuri  Empty
MesazhTitulli: Dijetari dhe i brengosuri    Dijetari dhe i brengosuri  Icon_minitimeWed Jul 13, 2011 10:16 am

Dijetari dhe i brengosuri  Dijetari-dhe-i-brengosuriNjë njeri i brengosur e kishte pyetur një dijetar duke i thënë:

O Dijetar! Kam ardhur te ti të më shpëtosh nga kjo brengë meqë nuk po mundem te gjej rehati.

Dijetari ia ktheu : Do të të pyes dy pyetje dhe kërkoj që të më përgjigjesh.

Njeriu i tha: Po!

Dijetari e pyet: A ke ardhur në këtë botë me këto probleme të cilat të brengosin?

Njeriu u përgjigj: Jo!

Dijetari e pyet: Kur do ta lësh këtë botë, a do i marrësh me vete problemet?

Njeriu u përgjigj: Jo!

Dijetari i tha: Me një gjë me të cilën nuk ke ardhur e as që do ta marrësh me vete nuk ke nevojë të brengosesh për të me një pikëllim kaq të madh.

Behu i durueshëm në çështjet e dynjasë, dhe le të jetë shikimi yt në qiell më i gjatë sesa shikimi në tokë atëherë të realizohen dëshirat, buzëqeshu…rizkun (furnizimin) e ke të caktuar, kaderin e ke të prerë, ndërsa çështjet e dynjasë nuk meritojnë brengosje sepse janë në duart e Allahut, është bukur të mbjellësh trëndafil në çdo kopsht… por… më bukur se ajo është të mbjellësh përmendjen e Allahut në çdo gjuhë.

SUBHANNALLAHI WE BI HAMDIHI SUBHANALLAHIL ADHIIM.Hadith MiftariDijetari dhe i brengosuri  Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Dijetari dhe i brengosuri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: