Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Braktisja e Kur*anit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Braktisja e Kur*anit Empty
MesazhTitulli: Braktisja e Kur*anit   Braktisja e Kur*anit Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 2:18 am

Braktisja e Kur*anit

Ibën Kajimi, All-llahu e mëshiroftë, thotë:

Braktisja e Kur'anit është e shumëllojshme:

1. Braktisja e dëgjimit, besimit të Kur'anit dhe vëmendja gjatë leximit të tij.

2. Braktisja e të punuarit me të dhe të ndaluarit në urdhrat e tij edhe pse e lexon dhe beson.

3. Braktisja e gjykimit në të dhe të gjykuarit me të në të gjitha çështjet.

4. Braktisja e meditimit dhe kuptimit se çka ka dashur All-llahu, subhanehu ve teala, (të thotë) me këto ajete.

5. Braktisja e kërkimit të shërimit dhe të shëruarit me të prej të gjitha sëmundjeve të zemrës.

Të gjitha këto lloje të braktisjes i ka për qëllim fjala e All-llahut:

''E i dërguari tha: '' O Zoti im, vërtetë, populli im e konsideroi këtë Kur'an si (diç) të hedhur.'' (Furkan:30)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Braktisja e Kur*anit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kur'an dhe Tefsir-
Kërce tek: