Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 --------------------------------------------------------------------------------

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame


Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

-------------------------------------------------------------------------------- Empty
MesazhTitulli: --------------------------------------------------------------------------------   -------------------------------------------------------------------------------- Icon_minitimeWed Jul 29, 2009 4:15 am

Nje dite Resulullahu kishte dale per te blere disa ushqime, rruges takoi nje sherbetore qe po qante.
- Perse po qan?
- Une jam sherbetorja e nje cifuti. Zoteria me dha nje dihrem (lloj paraje) dhe me tha qe me gjysem dihremi te blej nje shishe dhe me gjysmen tjeter te blej vaj. I bleve keto dhe po shkoja ne shtepi, por rruges me rane nga dora, shishja u thy dhe vaji u derdh. Tani nuk di se cfare te bej.
Resulullahu i dha vajzes dihremin qe kishte ne dore dhe i tha:
- Mere kete shko bli shishe dhe vaj dhe coi ne shtepi.
- Tani kam frike se zoteria do te me rrahe ngaqe u vonova.
- Mos ki frike, do te vij dhe une me ty dhe do t'i them qe mos te te beje gje.
U nis sebashku me vajzen per ne shtepine e cifutit dhe trokiti ne dere. Cifuti hapi deren dhe u cudit shume kur pa Resulullahun aty. Resulullahu i'a tregoi ngjarjen cifutit dhe i kerkoi qe ta falte sherbetoren. Cifuti u ul deri tek kembet e Resulullahut dhe tha:
- O Pejgamber i dashur i mijera njerezve, o Pejgamber qe mijera luane me urdherin tend jane gati te bejne cdo gje! Per te ndihmuar nje sherbetore erdhe dhe nderove shtepine e nje njeriu si une. O Resulullah!
Kesaj sherbetorjeje po i fal lirine per haterin tend. Te lutem me meso Islamin!...
Cifuti ra ne shehadet perpara Resulullahut dhe u be musliman, u fut ne shtepi dhe ia tregoi kete pjesetareve te familjes, te gjithe u bene muslimane.
Te gjithe keto ndodhen ne saje te edukates dhe sjeljes te mire te Resulullahut. a .s


kurandhesunet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
umu kulthumi
Fillestare
umu kulthumi


Numri i postimeve : 44
Join date : 30/07/2009
Age : 39
Location : kosova gjilan

-------------------------------------------------------------------------------- Empty
MesazhTitulli: Re: --------------------------------------------------------------------------------   -------------------------------------------------------------------------------- Icon_minitimeFri Jul 31, 2009 11:38 am

shum interesant sikur edhe ne te kishim ksi edukate
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Feja dhe shoqëria-
Kërce tek: