Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 A ke kësi shokë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

A ke kësi shokë? Empty
MesazhTitulli: A ke kësi shokë?   A ke kësi shokë? Icon_minitimeFri Apr 30, 2010 11:48 pm

A ke kësi shokë? Thumbnail.php?file=53c6c03d0e5ac99eab5f66d714258d0f_662622763Vëllazëria islame është si një dru që nuk matet sipas gjatësisë së trupit por sipas thellësisë së rrënjëve

Ka'b ibën Maliku na tregon: Nuk kam munguar në asnjë betejë që bënte Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, përveç në betejën e Tebukut... Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, nuk kishte pyetur për mua përveç kur kishte arritur në Tebuk. Duke qenë ulur në mesin e shokëve kishte thënë: "Ç'u bë me Ka'b ibën Malikun? Njëri nga familja Seleme tha: O i dërguar i Allahut, atë e penguan të mirat e kësaj bote. Muadh ibën Xhebeli ishte ngritur dhe ka thënë: Sa keq që fole. Pasha Allahun, o i dërguar i Allahut, për atë dimë vetëm të mira. E Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, kishte heshtur.
Të jesh shok i mirë dhe besnik nuk është lehtë. Shiko në çfarë mënyre Muadhi filloi ta mbrojë Ka'bin, edhe pse nuk dinte arsyen e mos daljes së tij në betejë. Për fjalët e tij, Muadhi u mbështet në njohjen paraprake që kishte për Ka'bin, e nuk i lejoi supozimeve që të manipulojnë me të, siç ndodhi me personin tjetër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
hafiz suad shabaniNumri i postimeve : 26
Join date : 23/02/2010

A ke kësi shokë? Empty
MesazhTitulli: Re: A ke kësi shokë?   A ke kësi shokë? Icon_minitimeSat Jun 05, 2010 4:49 am

SAHIH eshte kesilloje shoke eshte problem me gjet si Muadh iben Xhebeli , shpresoje qe te marrim shembull un,ju dhe ata qe e lexojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A ke kësi shokë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: