Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Porosi Kuranore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

Porosi Kuranore Empty
MesazhTitulli: Porosi Kuranore   Porosi Kuranore Icon_minitimeMon Aug 10, 2009 1:11 am

Cili është dallimi mes shitblerjes dhe kamatës?


...وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا...
“…E Allahu e ka lejuar shitblerjen, por e ka ndaluar kamatën…” (Bekare, 275)


Cili është dallimi mes kamatës dhe zekatit dhe a lejohet të japim pasuri nga kamata?


وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ.

"Dhe çka të jepni nga pasuria për ta shtuar e rritur (me kamatë), në pasurinë e njerëzve, ajo nuk do të shtohet tek Allahu, e çka të jepni nga sadakaja (bamirësia) me qëllim që t’i afroheni Allahut, të tillët janë ata që u shumëfishohet (shpërblimi).” (Rrum, 39)


Si duhet të bëjmë tregti dhe çfarë kërkohet nga muslimani?


وَأَقِيمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِيزَانَ.
“Edhe ju mbani me drejtësi peshojën, e mos lëni mangët në peshore!” (Rrahman, 9)


وَأَوْفُوا الْكَيْلَ إِذَا كِلْتُمْ وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا.

“Masën mbusheni kur matni (me enë) dhe peshoni me peshojë të drejtë (precize) Kjo është më e dobishme dhe ka përfundim më të mirë.” (Isra, 35)

أَوْفُوا الْكَيْلَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُخْسِرِينَ.

“Plotësoni matjen, e mos u bëni prej atyre që lënë mangët!” (Shuara, 181)

وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ.

“Dhe matni me peshojë (kandar) të saktë (precize).” (Shuara, 182)


وَلَا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْيَاءَهُمْ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ.

“Dhe mos lini mangët sendet e njerëzve, e mos bëni shkatërrime në tokë.” (Shuara, 18)

وَاتَّقُوا الَّذِي خَلَقَكُمْ وَالْجِبِلَّةَ الْأَوَّلِينَ.

“Frikësohuni Atij që ju krijoi juve dhe breznitë e para.” (Shuara, 184)

وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ.

“Të mjerët ata që mangët masin e peshojnë.” (Mutaffifin, 1)

الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ.

“Ata që kur matin prej njerëzve, për vete e plotësojnë.” (Mutaffifin, 2)

وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ.

"E kur u matin të tjerëve ose u peshojnë, u lënë mangët." (Mutaffifin, 3)


أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ.

"A nuk e dinë të tillët se kanë për t’u ringjallur?" (Mutaffifin, 4)

لِيَوْمٍ عَظِيمٍ.

“Në një ditë të madhe.” (Mutaffifin, 5)

يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ.

"Në ditën kur njerëzit ngrihen (prej varrezave) për të dalë para Zotit të botëve." (Mutaffifin, 6)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Porosi Kuranore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kur'an dhe Tefsir-
Kërce tek: