Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrumejsa

rrumejsa

Numri i postimeve : 23
Join date : 09/08/2009

Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Empty
MesazhTitulli: Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore   Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Icon_minitimeMon Aug 17, 2009 8:53 am

Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Kuranikerim.thRreziku I lënies së Kur’anit pas dore

Meqë lidhshmëria mes Kur’anit dhe shoqërimit të mire me Kur’anin janë shkaqe që Allahu të na dojë, lënia pas dore e Kur’anit dhe raporti joedukues ndaj tij, janë shkak për hidhërimin e Allahut të Madhërishëm.
Ashtu siç kanë derexhe të posaçme njerëzit të cilët shoqërohen me Kur’anin, ashtu edhe ta që e lënë atë pas dore do të jenë në shkallët më të ulëta.

Ata që largohen nga Kur’ani, ata edhe e lënë pas dore. I Dërguari I Allahut (sal-lallahu alejhi ve selem) për të tillët I është ankuar Zotit:” E I Dërguari tha: O Zoti im, vërtet populli im e konsideroi këtë Kur’an si (diç) të hedhur!” (El-Furkan:30). Të tillët, kur lexohet Kur’ani edhe më shumë sorollaten dhe llafosen, ashtu që mos ta dëgjojnë. Ky është një lloj I lënies pas dore. Mosbesimi në të dhe mosvërtetimi janë një lloj I lënies pas dore. Në lënien pas dore të Kur’anit hynë edhe të mosmenduarit për të dhe dhënia përparësi poezisë, prozës, këngës, ahengut, fjalimit apo çfardo lloj anashkalimit.37

Ata të cilët e lënë pas dore Kur’anin janë të ndryshëm dhe të shumtë. Secili besimtar duhet të druajë që mos të jetë në njërën nga kategoritë që e kanë lënë pas dore Kur’anin.

Ibn Kajjimi, Allahu e Mëshiroftë, thotë:”Të ndryshme janë format e lënies pas dore dhe shmanigies së Kur;anit:

e para është shmanigia e dëgjimit të tij, besimit në të dhe përcjelljes me vëmendje.

E dyta është shmangia e punës me të dhe asaj që ai e lejon apo e ndalon, po edhe nëse e lexon dhe beson në të.

E treta është shmanigia e caktimit të tij për gjykatës dhe e marrjes së rregullave të tij në çështjet e fesë, si ato kryesore ashtu edhe ato anësore.

E katërta është shmanigia nga të menduarit për të, të kuptuarit dhe njohja e asaj që Allahu I Madhërishëm përmes Kur’anit dëshiron ta thotë.

E pesta është shmanigia e shërimit me Kur’an për të gjitha sëmundjet e zemrës. Ilaçi kërkohet nga të tjerët, kurse shërimi me Kur’an shmanget. Krejt kjo hyn në fjalët e All-llahut të Madhërishëm: :” E I Dërguari tha: O Zoti im, vërtet populli im e konsideroi këtë Kur’an si (diç) të hedhur!” (El-Furkan:30).38
Krahas kësaj kemi edhe lënien pas dore të leximit të Kur’anit. Në kohën e sotme kemi lloj të veçantë të shmanigies dhe lënies pas dore të Kur’anit, siç është lënia e Mus’hafit në vend të poçëm për shakak të bereqetit nga prania e tij. Kur’ani vihet në rafte në shtëpi, në pjesët e pasme apo përparme të veturës derisa të grumbullohet në të pluhuri, me çrast shihet se Kur’ani është lënë pas dore. Është ky një lloj I raportit të keq ndaj librit të All-llahut.

Ibn Kajjimi thotë:” Kush ka Mus’haf, për çdo ditë duhet të lexojë nga disa ajete prej tij, ashtu që ai Mus’haf most të jet I hedhur apo I lënë pas dore”.39

Ashtu siç e përshkruan ilaçin për llojin e lartpërmendur të lënis pas dore dhe hedhjes së Kur’anit, Ibn Kajjimi, Allahu e Mëhsiroftë, në një vend tjetër sqaron shërimin e shkaqeve të cilat shpijnë në lënien pas dore të të kuptuarit të Kur’anit. Ai thotë:” Lexuesi le t’I shmanget pengesave të të kuptuarit të Kur’anit. Për shembull, që shejtani ta magjepsë se nuk ka lexuar në rregull ndonjë harf nga vendi I artikulimit të tij-mahrexhit, kështu që lexuesi të fillojë të përsërisë duke e larguar interesin e vet nga të kuptuarit e domethënies së ajetit. Në këtë hyjnë edhe ato, që lexuesi të jet I paqëndrueshëm në mëkat apo të posedojë cilësi të kryelartësisë, të pasimit të epsheve. Krejt kjo është shkak I errësimit të dhe I ndryshkjes së zemrës, ashtu siç mund të ndryshket pasqyra dhe të jet e penguar të tregoje fotografinë në formën e vet të vërtetë.zemra është sikur pasqyra, kurse epshet sikurse ndryshku.Domethëniet e Kur’anit janë sikurse fotografitë që shihen në pasqyrë.Të lëshuarit e zemrës me largimin e epsheve është sikurse pastërtia e pasqyrës”.40

Këto janë kategori gjegjësisht llojet e atyre që lënë pas dore Kur’anin, e ata të cilët shoqërohen me Kur’anin gjithashtu kanë gradë dhe derexhe të ndryshme, në pajtim me begatitë e All-llahut ndaj tyre. Paraardhësit tanë zemrat e tyre I kanë gjallëruar me Librin e Allahut, si ditën ashtu edhe natën
__________________________________________________ ______
Mbrapsht në krye Shko poshtë
hafiz suad shabaniNumri i postimeve : 26
Join date : 23/02/2010

Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Empty
MesazhTitulli: Re: Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore   Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Icon_minitimeThu Feb 25, 2010 2:12 am

Allahu ju shperbleft tema rreziku i lenies Kur'ani pas dore mendoje se eshte njeri prej defekteve kryesore qe muslimanet po kan probleme normal e para eshte Teuhidi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Empty
MesazhTitulli: Re: Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore   Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Icon_minitimeSat Feb 27, 2010 9:13 am

edhe ty inshAllah vella


Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
Sponsored content
Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Empty
MesazhTitulli: Re: Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore   Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rreziku I lënies së Kur’anit pas dore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kur'an dhe Tefsir-
Kërce tek: