Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire Empty
MesazhTitulli: Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire   Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire Icon_minitimeSun Apr 25, 2010 12:22 pm

Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire ImagewesZekati i jepet nje muslimani duke marre parasysh se e gezon te drejten per ta marre ate. Nuk ka rendesi nese ai eshte i mire apo me gabime.Megjithate,nese dihet se ai do ta perdore ate per te kryer veprime qe jane te ndaluara nga Allahu,ne kete rast nuk eshte e lejuar qe atij t’i jepet zekat.Percillet nga Ebu Seid El Hudri se Profeti {alejhi selam } ka thene:” Ceshtja e besimtarit dhe e besimit eshte e ngjashme me ate te kalit qe eshte i lidhur tek kunji i tij dhe pasi ecen e ecen verdalle perseri kthehet tek ai. Besimtari mund te harroje, por ai kthehet tek besimi i tij. Per kete, jepjani ushqimin tuaj te drejteve dhe beni miresi me besimtaret”. Ahmedi
Ibn Tejmije thote se nevojtari qe lene namazin, nuk duhet t’i jepet asgje, derisa te pendohet dhe te kthehet te falet perseri, pasi lenia e namazit eshte nje gabim teper i rende. Nuk eshte e drejte qe dikush qe ben nje gabim te tille te ndihmohet financiarisht, ndersa te pendohet tek Allahut.
Ne nje kategori me personat qe lene namazin hyjne dhe ata qe ofendojne te tjeret nuk turperohen nga veprimet e keqija dhe nuk pendohen. Gjithashtu, nuk lejohet t’u jepet zekati personave me ndergjegje jo te paster, qe nuk dallojne te miren nga e keqja dhe kane nje karakter te shformuar. Ketyre u jepet, vetem ne rast se veprimi ne fjale do t’i ndihmonte ata per te permiresuar veten e tyre dhe per t’u kthyer ne rruge te drejte.

Pergatiti
xhamiambret.com


Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Zekati preferohet t’u jepet njerezve te mire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: