Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a? Empty
MesazhTitulli: Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a?   Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a? Icon_minitimeMon Jul 27, 2009 10:30 am

Pyetje: Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a?


Përgjigje:
Ehlu Sunneti janë ata që janë të kapur për Sunnetin dhe janë bashkuar në të.
Nuk shikojmë në tjeter gjë veçse në të, as për punët teorike (apologjetike) të besimit e as për punët praktike të dispozitave.
Pikërisht për këtë janë quajtur Ehlu Sunneh, sepse janë të kapur pë të dhe janë quajtur uel Xhema´a (bashkimi) sepse janë të bashkuar në të.
po qe se shikon bidatçijnjtë, do t´i shohësh se ata janë të përçarë në shumë çështje të besimit apo të dispozitave. Kjo gjë aludon se ata janë larg Sunnetit aq sa edhe kanë shpikur bidate.


(Bidatçijë quhen ata që shpikin në fe vepra apo dispozita pa argumente nga Kur´ani dhe Sunneti.)


Muhammed bin Salih el- Uthejmin (Allahu e meshiroft)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Kush janë Ehli Sunneti uel Xhema´a?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Fetwat e Ulemave-
Kërce tek: