Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administratore
Administratore
Admin

Numri i postimeve : 846
Join date : 03/06/2009
Age : 36

Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe) Empty
MesazhTitulli: Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe)   Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe) Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 1:28 pm

Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe) HhhhfTarik b. Se`idi e pyeti të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem për alkoolin dhe ua ndaloi që ta prodhojnë. Ka thënë: “Unë e prodhoj vetëm për ilaç.” I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Ai nuk është ilaç, ai është sëmundje.” [Muslimi nr.1984]

Një njeri i tha të Dërguarit të Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “Nuk mund të pi me një frymë”. I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Gjatë kohës së pushimit, largo enën nga goja” E pyeti edhe mëtej: “E çka të bëj me ndonjë gjësend të cilën e shoh në enë?” “Derdhe”, i tha Pejgamberi. (Maliku) Në transmetimin e Tirmidhiut qëndron se i Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka ndaluar që të fryhet në pije. Është pyetur: “E çka të bëj me ndonjë gjësend të cilën e shoh në enë?” “Derdhe”, i tha Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem. “Unë nuk muj të pijë me një frymë,” sërish i tha njeriu. “Atëherë largo enën nga goja (gjatë pushimit),” i tha Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem. [hadithi është sahih, Malik, “Muvet`a” 2/925]

Është pyetur i Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem se a është e lejuar vera prej mjalti dhe hurme. Ka thënë: “Çdo pije e cila të dehë, është haram.” [Mutefekun alejhi, Buhariu, nr. 10/35]

Ebu Musa r.a. e ka pyetur të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “Na jep sqarim për dy pije të cilat i bënim në Jemen: el-bit`u, verë prej mjalti dhe el-mizru, verë e cila bëhet prej misrit dhe elbit dhe e cila thartohet derisa nuk bëhet e vrullshme.” I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Çjithçka që të dehë, është haram.” [Mutefekun alejhi, Buhariu, 8/49,50]

Një njeri nga Jemeni e pyeti të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem për lejueshmërinë e një pije prej misrit, të cilën ata e pijnë në vendin e tyre dhe e quajnë el-mizr. I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem pyeti: “A dehet ajo pije?” Ka thënë: “Po, të dehë.” I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Gjithë çka të dehë, është haram. Allahu është zotuar se ai i cili pi pije dehëse do t`i jape të pijë prej tinetu-l-habal.” E pyetën: “O i Dërguari i Allahut, çka është tinetu-l-habal?” Ka thënë: “Djersë e xhehenemliut” (ose ka thënë: “Ajo që del prej trupit të banorëve të Xhehenemit.”) [Muslimi, nr.2002]

Një njeri nga fisi Abdu-l-Kajs e pyeti të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “O i Dërguari i Allahut, si është dispozita rreth pijeve të cilat i prodhojnë nga frutet e pemëve?”, ndërsa Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem u largua prej tij. Ai edhe tri here e përsëriti pyetjen e njejtë. Pasi që u fal, Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha: “Mos e konsumo dhe mos i jep të pijë prej tij vëllait tënd musliman. Pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti im, njeriu nuk e pi alkoolin për shkak të kënaqjes e dehjes, e Allahu të ia ndalojë verën e Xhennetit në botën e ardhme.” [Hejthami, “Mexhme`a ez-Zeva`id,” 5/70, prej Talha b.Aliut dhe thotë: “E përmendi Ahmedi dhe Taberaniu, derisa transmetuesit e Ahmedit në të janë të gjithë të besueshëm.”]

Është pyetur i Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “A mundet që vera të përdoret për të prodhuar uthull?” Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Jo” [Muslimi nr.1983,]

Ebu Talha r.a. e pyeti të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem se çfarë të bëjë me verën të cilën e kanë trashëguar jetimët. Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Derdhe.” Ebu Talha pyeti: “A mund ta thartoj dhe ta shëndroj në uthull?” Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Jo, nuk mundesh.” [Ahmedi]

Në një transmetim tjetër thuhet se Ebu Talha ka mbajtur një jetim të cilit i kishte blerë verë. Kur vera u ndalua, Ebu Talha e pyeti të Dërguarin e Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem se a mundet ta thartojë dhe ta shëndrrojë në uthull. I Dërguari i Allahut sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha: “Jo” [Ahmedi “Musned”, 11779, dhe 3/119]

Disa njerëz i thane të Dërguarit të Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “Gjatë ushqimeve tona, përdorim lëng të hurmave të thartuara.” I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ve sel-lem i tha: “Shfrytëzoni, por ruhuni nga gjithë çka ju dehë.” Lidhur me këtë sërish e pyetën, ndërsa ai u tha: “Allahu ua ka ndaluar gjithë çka ju dehë, pa dallim a shfrytëzohet në sasi të vogla apo të mëdha.” [Darekutni, “Es-Sunen”, 4/258]



Ibn Kajjim El Xheuzije

Teuhid.net


Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe) Logo_r14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Fetvatë e Pejgamberit rreth pijeve (El-Eshribe)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rregullorja :: Temat per portal-
Kërce tek: