Mire se vini ne Forumin Islam Bujanoci
Lusim Allahun s.v.t qe te keni dobi nga vizita juaje
Regjistrohu ose Identifikohu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PORTALIForumGalleryKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Usame
Moderator
Moderator
Usame

Numri i postimeve : 381
Join date : 05/06/2009

Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini Empty
MesazhTitulli: Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini   Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini Icon_minitimeMon Jul 27, 2009 10:34 am

--------------------------------------------------------------------------------

Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini

Shejhi është pyetur për faktin se grat që do të mbyten nuk janë ato që i kanë mbytur gratë tona, prandaj a është kjo drejtësi?
Pra ai u përgjigj:
"Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po në atë masë"
[El-Bekare: 194]

A është kjo drejtësia? Jo aspak. Ata po i mbysin grat tona, ne i mbysim gratë e tyre. Kjo është drejtësi. Nuk është drejtësi të thuhet nëse na i mbytin grat tona ne nuk do ti mbysim gratë e tyre.
Për arsye të kësaj, Unë kamë vërejtur nga kjo se ka ndikim me përmasa të mëdha në ata.
Fund i citatit nga Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini, Allahu past mëshir mbi të.

Allahu subhanehu ue te`ala thotë: " O ju që besoni mos i merrni Jehudit dhe Krishterët për evlija (shokë, mbrojtës, ndihmues, etj) se ata janë evlija të njëri tjetrit. E kush prej jush i merr ata për evlija, ai është prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë (politeist dhe keqbërës dhe të padrejtë)".
[El-Maideh: 51]

Thotë Allahu subhanehu ue te'ala:
"Pra, kush ju sulmon juve, kthenia sulmin atij edhe ju po në atë masë"
[El-Bekare: 194]


Gjithashtu Allahu subhanehu ue te'ala:
"O ju që besuat! Mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri..."
[El-Mumtehineh: 1]

Ndërsa kush di gjuhën arabe mundet ta ndëgjon
Shejh Uthejmin në këtë link: 2shared.com/file/4582824/...uthejjmin.html

Salatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin,
sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi gjithë ata që përcjellin rrugën e tij deri ditën e gjykimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bujanoci.org
 
Është Pyetur Njëher Shejh Muhamed Ibn Salih El-Uthejmini
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Fetwat e Ulemave-
Kërce tek: